Yemek Pişirme Teknikleri Kullanarak Sağlıklı Zayıflama

Yemek Pişirme Teknikleri Kullanarak Sağlıklı Zayıflama

Farklı Yemek Pişirme Teknikleri Kullanarak Sağlıklı Zayıflama

Sağlıklı zayıflama için sağlıklı yemek pişirme teknikleri kullanmak hayatidir. Yöntem, bir amaca ulaşabilmek için izlenen stratejidir. Herhangi bir alanda yöntem çerçevesinde bir strateji belirleyerek uygulamaya başlandığında o alanda belli bir süreklilik ve düzenlilik hali meydana gelir. Süreklilik ve düzenliliğin olduğu alan aynı zamanda sistemin de olduğu alandır. Sistem, diğerlerini içerendir. Sonuç olarak yöntem, strateji, süreklilik, düzenlilik ve sistem birbiriyle ilişkili kavramlardır. Yazımda bu ilişkisel kavramları kilo verme amacına ulaşma özelinde kullanarak bir şema elde edeceğim ve ardından “yöntem” olarak belirlediğim usuller üzerinde duracağım.

AMAÇ: En etkili kilo verme

YÖNTEM: Yemek pişirme yöntemini fırınlama, ızgara, kaynatma, buharda yemek pişirme, buharlama ve çiğden pişirme olarak değiştirmek

STRATEJİ: Yiyecekleri tüketme tercihinize göre en uygun pişirme yöntemini seçerek vücuda alınan yağ ve kalori miktarını en aza indirmek

SÜREKLİLİK: Amaca hizmet eden pişirme yöntemini değiştirmeden istikrarlı bir şekilde devam etmek

DÜZENLİLİK: Uygulanan pişirme yöntemi ile hazırlanan yemekleri belli aralıklarla tüketmek

SİSTEM: Kilo vermek amacıyla değiştirilen yemek pişirme yönteminde süreklilik ve düzenliliğin sağlanarak yağ ve kalori alımını en aza indirme düzeneği

 

Yemek Pişirme Teknikleri
Yemek Pişirme Teknikleri

 

Fırınlama Yöntemi ile Yemek Pişirme Teknikleri

Fırınlama yöntemi, kızartma yöntemine alternatiftir. Yiyeceklerin çıtır olmasını tercih edenler genelde kızartma yöntemini kullanır. Ancak bu yöntem aşırı yağ içermesi dolayısıyla tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. Bu noktada fırınlama yöntemi devreye girer. Fırınlama yiyeceklerin çıtır olmasını sağlar ve yağsız, düşük kalorili tüketilmesini sağlar. Örneğin 100 gram patates kızartması 15 gram yağ içerir ve 311 kaloridir. Buna karşın 100 gram fırında pişmiş patates yağ içermez ve 87 kaloridir!

Izgara Yöntemi ile Yemek Pişirme Teknikleri

Izgara yöntemi ile pişirme, et türleri için kavurma yöntemine alternatif olarak uygulanabilir. Bu yöntemin kullanıldığı durumlarda dikkat edilmesi gereken hususlara titizlikle yaklaşılmalıdır. Kömür ateşi kullanılıyorsa kömürün kor olması, etin ateşle temas etmesi ve çok uzun süre ateş üzerinde tutulmaması gerekir. Izgara yöntemi etin yağsız ve düşük kalorili olması için kritik bir öneme sahiptir. Örneğin; 100 gram dana eti kavurması 12 gram yağ içerir ve 217 kaloridir. Buna karşın 100 gram ızgarada pişmiş dana eti yağ içermez ve 156 kaloridir!

Kaynatma-Haşlama Yöntemi ile Yemek Pişirme Teknikleri

Kaynatma-Haşlama yöntemi ile pişirme sebzeler ve et çeşitleri birçok pişirme yöntemine alternatiftir. Bu yöntem kalın kabuklu sebzeler, kırmızı et türleri ve kuru baklagiller için en sağlıklı yöntemdir. Bu şekilde pişirilen yemekler su sayesinde besin değerlerinden çok az kaybeder. Böylece yüksek besin değerlerine sahip, yağsız ve düşük kalorili yemekler hazırlayabilirsiniz.

Buharda Yemek Pişirme Teknikleri

Buharlama yöntemi brokoli, karnabahar gibi hassas sebzeler ve balık türleri için en sağlıklı yöntemdir. Üzerine buharda pişirme aparatı yerleştirilen bir tenceredeki suyu kaynatarak elde ettiğiniz enerjiyi bu besinleri pişirmek için kullanın ve besin değerini neredeyse hiç kaybetmeyen, yağsız, çok düşük kalorili yemekler hazırlayın! Bu yöntemi düzenli ve sürekli olarak kullanırsanız bağışıklık sisteminizin güçlendiğini hissedeceksiniz!

Çiğden Pişirme Yöntemi ile Yemek Pişirme Teknikleri

Çiğden pişirme yöntemi, kavrulmuş soğan ile pişirme yöntemine alternatiftir. Yemeği pişirmek için önce soğanı yağda kavurmak fazla yağ gerektirir. Kavrulan soğan fazla yağ çeker ve sebze yemeği bile olsa yemeğin yüksek kalorili olmasına neden olur. Tabana 1-2 kaşık sıvı yağ koymanın ardından tüm malzemeleri soğan ile birlikte ekleyip suyunu da gezdirdikten sonra yemeği ateşe koymak yemeğin az yağlı ve düşük kalorili olmasını sağlar.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM