Yaşlanmayı Geciktirme Yolları

Yaşlanmayı Geciktirme Yolları

Yaşlanmayı Geciktirme Yolları

Sosyal bir varlık olarak insan, düşüncelerini ve yaşam tarzını büyük ölçüde içinde yaşadığı sosyal ve fiziksel çevreye göre şekillendirir. Yani insanın öğrenme süreci burada gerçekleşir. Yeni şeyler öğrenmek çevrenin size bıraktığı özerk alanla ilgilidir. Bence özerk olmayan alan da insan çabasıyla mümkün olduğunca özerkleştirilebilir. Yaşam sürecinde uzun süre genç görünmek isteyen bir insanın sosyal öğrenme sürecinde edindiği “bilgi”yi verili kabul etmekten kurtularak fiziksel çevre koşullarının cildine hangi koşullarda olumlu ve hangi koşullarda olumsuz etki edeceğini araştırıp gerekli tedbirleri alması gerekir. Dolayısıyla bu yazı, İnternet’e erişim konusunda sıkıntı yaşamayıp konuyla ilgili araştırma yapan bir insanın ulaşması amacıyla yazılmaktadır. Yaşlanmayı geciktirme ‘nin  sırlarını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz…

 

İşte genel bir çerçevede ele alınan fiziksel çevreyi göz önünde bulundurarak genç görünme, yaşlanmayı geciktirme konusunda verilen tavsiyeler:

Yaşlanmayı Geciktirme- Sıcak ve nemli bir fiziksel çevrede yaşıyorsanız ve işiniz gereği gündüz, sıcaklığın arttığı saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalıyorsanız:

1-Çıkmadan önce cildinizi temizleyin ve içeriği hafif bir nemlendiriciden az miktarda kullanarak nemlendirin. Üzerine güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin!

2-Göz çevresi ve boyun sıcaktan en çok etkilenen bölgelerdendir. Göz çevrenizi ve boynunuzu nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

3-Eve geldiğinizde cildinizi tekrar temizleyin ve nemlendirin.

4-Mümkün olduğunca serin ve karanlık bir yerde 5-10 dakika uzanarak cildinizi dinlendirin.

5-Haftada bir kez ve gece yatmadan önce peeling işlemi ile cildinizin yenilenmesini sağlayın.

Yaşlanmayı Geciktirme Yolları
Yaşlanmayı Geciktirme Yolları

 

Yaşlanmayı Geciktirme – Soğuk, kuru bir fiziksel çevrede yaşıyorsanız ve dışarı çıkmak zorundaysanız:

1-Soğuk ve kuru ortamda yağlanma daha az olacağından temizleme işlemi için içeriği hassas ciltlere uygun materyaller kullanın.

2-Bu koşullar altında cildiniz kuruma ve çatlamaya müsaittir. Bu nedenle evden çıkmadan önce sürdüğünüz nemlendirici (veya varsa herhangi başka bir nemlendirme yönteminiz) yoğun olmalıdır.

3-Eve geldiğinizde cildinizi tekrar temizleyin ve nemlendirin.

4-Ilık ve karanlık bir ortamda 5-10 dakika uzanarak cildinizi dinlendirin. (Evinizdeki ortamın aşırı sıcak olması cildinize zarar verir. Kış aylarında bunu muhakkak göz önünde bulundurun! )

5-İki haftada bir kez hafif bir yöntemle peeling yaparak cildinizin yenilenmesini sağlayın. (Granülsüz peeling kremleri bu hafif tercihlerden biri olabilir.)

 

Temel Cilt Bakım sırlarımızı bilmek ister misiniz ?

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM