Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı

YAĞLI CİLT BAKIMI

Cilt tipiniz yağlı ise kesinlikle cilt tipinize göre yağlı cilt bakımı yapmalısınız. Yağlı Cilt için yanlış bakım uygularsanız olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sıkıntıya girebilirsiniz. Alın, burun ve burun çevresi, çeneniz ve göz kapaklarınızda gün içeresinde parlama oluyor ise cilt tipiniz yağlıdır.

Yağlı cilt tipinde sıklıkla geniş gözenekler, siyah noktalar ve sivilceler gözlemlenir. Bunlarla başa çıkabilmeniz için düzenli yağlı cilt bakımı uygulamanız yararlı olacaktır. Düzenli bakım sonucunda cilt tipiniz değişebilir yağlıdan karma cilt tipine geçebilir. Size önereceğimiz yöntemler denenmiştir ve işe yaramıştır. Fakat kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Maliyeti az ve etkili yöntemlerdir.
Siyah noktalar için önerecek olduğumuz çözüm yöntemleri şunlardır; siyah nokta bandı ve ufak taneli peelingler.

yağlı cilt bakımı
Yağlı cilt bakımı

Siyah nokta bantları yüksek derecede yararlı olup gözeneklerin temizlenmesinde büyük rol oynar. Kullanacağınız siyah nokta bandını duş aldıktan sonra ya da bir buhar banyosundan sonra kullanmalısınız. Gözeneklerin iyice açılmış olması lazımdır ki tam etkili olabilsin. Siyah noktaları sıkmak gözeneği genişletir ve daha büyük siyah nokta ve ya sivilce oluşumuna yol açar. Hatta cilt üzerinde yayılmasına neden olabilir.

Peeling kullanımı için ise ufak taneli peelingler kullanın. İri taneli peeling cilt üzerindeki sivilceleri dağıtarak fazla sivilce oluşumuna yol açar. Fakat ufak taneli peelingler de bu durum söz konusu olmaz. Pişmiş kahve telvesi bu durum için bire birdir. Peeling olarak kullanmanız mümkündür. Ciltteki pürüzlerin giderilmesine yardımcı olur ve cildinizi canlandırır.
Tonik kullanın. Tonik geniş gözenekleri küçültüp siyah nokta oluşumunu engeller. Düzenli kullanım sonucunda gözenekleriniz küçülür. Cildin üzerindeki meydana gelen pürüzler gider. Cildin sağlıklı bir şekilde parlaması olur. Organik gül suyu düşük maliyetli ve oldukça etkilidir. Gözenekleri küçültmede ve cildi pürüzsüzleştirme de büyük faydası olur.

yağlı cilt bakımı
yağlı cilt bakımı

Yağlı ciltler için maske

Kil maskesi yapın. Ciltteki fazla olan sebumu yani yağı aldığı için çıkan sivilce oranını azaltır ve ciltteki fazla sebumu alır yağ oranını dengelemeye çalışır. Kil maskesini kullandıktan sonra mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Unutmayın! Kendi cilt tipinize göre kil maskesi kullanırsanız etkisi olur.
Sadece dışarıdan müdahale etmekle olmaz aynı zamanda tükettiğimiz besinlerede dikkat etmeliyiz.

Yağlı ciltler için tüketilmemesi gereken besinler şunlardır;

▪Tuz ve şeker tüketimini azaltın. Sağlığınız açısından da iyi olacaktır.
▪Cips, çikolata, çiğdem abur cubur tarzında yiyeceklerin tüketimini azaltın.
▪Kola, gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durun.

Yağlı ciltler için tüketilmesi gereken besinler ise şunlardır;

▪Mutlaka bol su için. Vücuttaki toksin atımını hızlandırır ve sivilce oluşumunu engeller. Cildin nemini korumasına yardımcı olur.
▪Siyah çay yerine bitki çayları içmeye özen gösterin.
▪A vitamini içerisindeki çinko, sivilce ile mücadele edilebilir. A vitamini açısından domates, salatalık, kayısı, yeşil sebzeler gibi yiyecekler tüketilebilir.
▪C vitamini ciltteki fazla sebumu dengelemeye çalışır. C vitamini açısından turunçgiller tüketilmelidir.

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Bildiğiniz yöntemleri lütfen yorum olarak paylaşınız.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

    • Önerdiğiniz yöntemleri kullandım cildimde gözle görülür fark var yani işe yarıor diyebilirim gül suyu çok ise yarıyor kesinlikle deneyin derim hemde ucuz pahalı bişey yok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM