Vertigo Baş Dönmesi Hastalığı

Vertigo Baş Dönmesi Hastalığı

Vertigo Hastalığı

Hareketsiz olduğunuz durumlarda bile başınızın ataklar halinde dönme durumu vertigo hastalığı olarak açıklanabilir. Baş dönmeniz, Nörolojik (beyin) kaynaklı veya kulak kaynaklı olabilir.

Baş dönmelerinin şiddetine bağlı olarak günlük hareketlerinizi dahi kısıtladığı görülmektedir. Yaşam kalitenizi olumsuz şekilde etkilemektedir.

Hastalar tek başına tuvalet ihtiyaçlarını gideremedikleri de görülmüştür.

Vertigo hastalığı çok önemli ve yabana atılmaması gereken bir hastalıktır.

Vertigo Testi Yapın

Baş dönmelerinizi direkt olarak vertigo ‘ya bağlamayın. Ani tansiyon yükselmeleri, tansiyon düşmeleri, kan basıncının artması, yorgunluk, stres veya psikolojik sebepleri de baş dönmesi yapmaktadır… Kendi başınıza ben Vertigo mu oluyorum ? diye sormak yerine bir sağlık kuruluşuna başvurup Vertigo Testlerinizi yaptırabilirsiniz .

Kulak içinde bulunan denge kristallerinden kaynaklanan baş dönmelerine çok sık karşı karşıya kalırız. İç kulak hastalıklarının diğer bir çeşidi olan “Meniere” hastalığı da şiddetli baş dönmelerine sebep olur.

Meniere Hastalığı ; İç Kulağımız da ki sıvıların bulunduğu ve boşalımının sağlandığı keseler de tıkanıklık olmasından dolayı kulak basıncının artması rahatsızlığıdır.

Vertigo hastalığı da ataklar halinde görüldüğü için panik atak rahatsızlığına benzetilir.  Hastaların çoğunda baş dönmesinden kaynaklanan kusma, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo verme, aşırı terleme, kulak çınlaması, kulaklar da uğultu görülmektedir. Nadiren hastalar da bilinç kaybı ve bayılmalar da söz konusu olabilir.

baş dönmesi vertigo hastalığı
Baş dönmesi Vertigo hastalığı
Vertigo hastalığı %25 Erkekler de %75 Kadınlar da görülmektedir. Kadınlar bu konuda daha şanssızdır.
Vertigo hastalığının geçmediği, ömür boyu süreceği söylense de siz bunlara kesinlikle aldanmayın.
Bu hastalıktan tamamen kurtulacaksınız.

Yapmanız gereken tek şey iyi bir hastane ve hekim arayışı yaparak bilinçlenmek, doğru doktor ve doğru tedavi ile yola başlamaktır.

Bilinçsizce yapılan hastane başvuruların da branş dan branşa hekimden hekime koşarsınız. Demek istediğim Nöroloji Hekimine gidersiniz o sizi Kbb (Kulak Burun Boğaz) Hekimine yönlendirir. Oradan çözüm alamazsınız Fizik Tedavi  ve ya Psikiyatri Branşına başvurursunuz. Yani hastane içinde başınız dönerek bir sağa bir sola çözüm ararsınız.. Bunlar bilinçsiz yapılırsa sizin için ciddi zaman ve para kaybıdır. Çevreniz de mutlaka aynı hastalığa yakalanmış kişiler bulacaksınız. O kişilerden bilgileri alın fakat her dediğini uygulamayın.

Hekiminiz önermedikçe ve tedavi yazmadıkça kafanıza göre eczaneden hiçbir ilaç alıp başlamayın.

Vertigo Nedenleri

 • Az veya Fazla tuz tüketimi,
 • Kafein tüketimi (Türk kahvesi ve normal kahveler)
 • Sigara kullanımı
 • Kısa bir süre önce yaşanmış duygusal çöküntüler veya şok durumu.
 • Yılda bir kez Kulak Burun Boğaz polikliniklerine başvurarak kulak tedavinizi ve kontrollerinizi yaptırın. İşitme testi ve EcogH testinizi isteyin.
 • Vertigo hastalığı aynı grip veya nezle gibidir. Hemen bitmesini bekleyerek telaş yapmayın. Kendinizi depresyona sokmayın.
 • Baş dönmenizin geçmesi 2 Hafta ile 1 ay arasında olacaktır. Hekiminizin verdiği ilaç tedavisini çözüm alamadım diye bırakmayın. Mutlaka tedavinizi bitirin.
baş dönmesi vertigo hastalığı
Baş dönmesi Vertigo hastalığı

Vertigo Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler – Vertigo Bitkisel Çözüm

 • Zencefil bitkisi her türlü baş dönmelerinde çok etkilidir. Zencefil çaylarını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tedavinizin yanında mükemmel bir yardımcı elemandır.
 • Papatya Çayı içebilirsiniz. Papatya bitkisi vücuda rahatlama etkisi yapacak ve sizi sakin tutacaktır.
 • Bal ve elma sirkesini karıştırıp, sıcak su ilave ederek kendinize bu karışımdan çay hazırlayın. Baş dönmelerin ize mutlaka iyi gelecektir.
 • Çayları günde 3 kez den fazla kullanmayınız.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM