Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varis Tedavisi İçin En Önemli 9 Madde

Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varis Tedavisi İçin En Önemli 9 Madde

Varis Nasıl Tedavi Edilir? 

Varis Tedavisi İçin Bilmeniz Gerekenler !

Varis, damarlarda bulanan şişkinlik ve büyümüş damarlar ile görülen bir hastalık türüdür. Genellikle bacak kısmında bulunan bu hastalık, damarların morarmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra varis olan bölgede şiddetli kramplar yaşanabilmektedir. Bu problem de ayak hareketleri oldukça zor bir hale sokmaktadır. Varis hastalığı bunlarla sınırlı kalmayıp, gece saatlerinde şiddetli kaşınmalara yol açmaktadır. Kadınların hamilelik dönemlerinde bu rahatsızlık sıkça görülebilmektedir. Aşağıda belirttiğimiz bilgiler ve püf noktalarını okuduktan sonra varis nasıl tedavi edilir öğrenmiş olacaksınız.

Varis nasıl tedavi edilir 

9 Madde ile Varis Nasıl Tedavi Edilir?

1- Varisli damarları yok etmenin ana kuralı, uzun süre ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçınılmasıdır. Bütün gün boyunca oturmak varis problemlerine yol açmaktadır. Yine aynı şekilde uzun süre ayakta durmakta bu hastalığa yol açan etkenlerin başında gelmektedir.

2- Bacakların aynı pozisyonda uzun bir süre kalması, kan dolaşımını azaltarak, morluklara yol açmaktadır. Bu bakımdan varis nasıl tedavi edilir sorularına karşı en etkili çözüm yolu, bacakların sürekli hareket etmesidir. Bu çözüm yolunun yanı sıra gün içerisinde yürüyüşe çıkmak oldukça önemli bir etkendir.

3- Oturduğunuz anda bacaklarınızı havaya kaldırın ve 5-10 dakika boyunca aynı pozisyonda tutmanız gerekmektedir. Bu pozisyon ayaklarda olan kan dolaşımını hızlandırarak, varisli damarların vücuttan atılmasına büyük öncülük etmektedir.

4- Bacaklar havada iken, çaprazlama şekilde de 5 dakika kalmasını sağlayın. Bu yöntem ayaklarınızı zorlayarak yorulmanıza neden olabilir. Bu bakımdan bu yöntemi bir kez uyguladıktan sonra ayaklarınızın altına bir sandalye yerleştirerek yerde oturmaya önem gösterin.

5- Gün içerisinde topuklu ayakkabı giymemeye özen göstermek son derece doğru bir yol olacaktır. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar giymek, ayaktan başlayarak bacaklara doğru uzanan damarlarda ki kan geçişini oldukça zorlaştırmaktadır. Bu bakımdan gün içerisinde spor ayakkabılarını tercih etmek önemli bir yol olacaktır.

Varis nasıl tedavi edilir Varis Nasıl Geçer Sagliklikalnet
Varis nasıl tedavi edilir Varis nasıl geçer

6- Dar kıyafetler giymekten uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bacakları fazlasıyla sıkan kıyafetler kan dolaşım hızını düşürerek, varis hastalığına yol açmaktadır. Üstünüze rahat kıyafetler giyerek, oluşan varisli damarlardan kurtulmak da mümkündür.

7- Günlük yaşantınız içerisinde egzersiz yapmaya özen göstermek, varis problemi yaşayan kişilerin bu problemden kurtulması için adeta çözüm yolu olmuştur. Kendinizi fazla kasmadan düzenli olarak yapacağınız egzersizler, bacaklarda ki kan dolaşımını arttıracaktır.

8- Sağlıklı besinler tüketmek, varis hastalığı yaşayan kişiler için en önemli yolların başında gelmektedir. Gün içerisinde bol miktarda meyve ve sebze yemek, bu problemi ortadan söküp atmaya yetecek kadar önemli bir maddedir. Yemekler içerisinde ki tuz kullanım oranınızı da azaltarak, düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Ispanak, lahana salatası, sarımsak ve soğan damar yollarını açan en büyük gıdalardır.

9- Bu hastalığa kapılan kişilerin, sigarayı bırakması kesinlikle tavsiye edilmektedir. Sigara başlı başına sağlığa zarar veren en büyük zehirlerdendir. Özellikle de varis hastalarının sigarayı kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kullanmaya devam edenler için ise bu problem daha da artarak çoğalacaktır.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM