Uyku ilacı Etkileri Nelerdir? Uyku İlacı Kullanmak Zararlı mıdır?

Uyku ilacı Etkileri Nelerdir? Uyku İlacı Kullanmak Zararlı mıdır?

Uyku ilacı etkileri ve yan etkileri

Uyku İlacı Kullanmak Zararlı mıdır?  Uykusuzluk için İlaç Kullanmak

Uykusuzluk, yatağa yattığınız da uykuya dalamama, sık uyanma ve vücut için gerekli olan uykuyu alamama durumudur. Uyku ilacı etkileri ile bu şikayetleri azaltma ve yok etmek amaçlanmaktadır.

Uykusuzluk kökeninde psikolojik bir rahatsızlık olup, daha çok Psikiyatri Branşı tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir.

Uyku ilacı, dünyada en çok kullanılan ilaç olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bilinçli, kontrollü ve tedavi amaçlı kullanımında uyku ilaçları zararlı değildir.

Günde en az 6 saat uyumak vücudunuz, metabolizma ve bağışıklık için önemlidir. Beden yorgunluğu ve zihin yorgunluğunuz için vücudunuzun uykuya ihtiyacı vardır.

Yeterli uykuyu alamayan kişiler de ertesi gün dikkat bozukluğu, yorgunluk, sinirlilik, konuşma bozukluğu, odaklanamama, başarısızlık, göz ağrısı, göz batması ve halsizlik sıkça görülür.

Uyku ilacı etkileri
Uyku ilacı etkileri

Uyku ilacı çeşitleri

1- Reçetesiz Verilen Uyku ilacı

Herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadan, eczanelerden tedarik edebileceğiniz ilaçlardır. Daha çok bitkisel ürünlerden oluşur. İlaç içindeki etken maddesi azaltılmıştır.

2- Reçete ile Verilen Uyku ilacı

Bir sağlık kuruluşuna başvurup, reçete edildikten sonra eczanelerden alabileceğiniz ilaçlardır. Normal reçete, yeşil reçete ve kırmızı reçete ile temin edilebilmektedir. Etken maddesi yüksek ilaçlardır. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Psikiyatrik ilaçlar kapsamındadır.

Uyku ilacı etkileri
Uyku ilacı etkileri

Uyku ilacı Etkileri

Uykusuzluk için ilaç kullananlar dikkat !

 • Uykusuzluk da diğer hastalıklar gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu için, ilaçları düzenli kullanmak çok önemlidir.
 • İlacınızı sadece uyuyamadığınız günlerde değil, tedaviniz süresince kullanmalısınız
 • Uyku ilacı kullanımını kendi kararınıza göre, aniden bırakmayınız. Doktor kontrolünde dozu azaltılarak bırakılmalıdır.
 • Her uyku ilacı size iyi gelecek diye bir kural yok. Eğer ilaç kullandığınız halde uyuyamıyorsanız, Hekiminize başvurup uyku ilacınızı değiştirmek için talepte bulununuz.
 • Uyku ilacı ile birlikte alkol almayınız. Alkol almak, ilacın size yapacağı etkiyi azaltabilir veya arttırabilir.
 • Kahve, çay içmek, uyumadan önce sıcak duş almak, çikolata benzeri uyarıcı besinler tüketmek uyku ilacının etkisini azaltmaktadır.
 • Uyku ilacı etkileri ‘ni tam anlamı ile almak için uyumaya karar vermeden en az 45 dakika önce içmelisiniz.
 • İlacı, doktorunuzun veya eczacınızın belirttiği adetten fazla kesinlikle içmeyiniz. Zehirlenebilir, uykudan uyanamayabilirsiniz.
 • Uyku ilacını içtikten sonra uyumaktan vazgeçer veya işiniz çıkar ise kesinlikle araç sürmeyiniz. Uyku ilacı etkileri içindeki maddelerin rahatlatıcı etkisinden dolayı dikkat kaybı oluşabilir ve kaza yapabilirsiniz.

Horlama nedenleri ve Horlama tedavisi yazımızı okudunuz mu ?

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM