Tüp Bebek Nasıl Yapılır? Tüp bebek artık çok daha kolay

Tüp Bebek Nasıl Yapılır? Tüp bebek artık çok daha kolay

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek, cinsel yaşantıya rağmen bebek sahibi olunamaması durumunda uygulanabilmekte olan bir evlat edinme faktörüdür. Tüp bebeklerin oluşumu, yumurta ile sperm hücrelerinin döllendirilip, anne rahmiyle yerleştirilmekte olan bir yöntemdir. Dünya üzerinde ki ilk tüp bebek deneyimi, 1978 yılında İngiltere’de gerçekleştirilmiştir. Oldukça başarılı gerçekleşen bu operasyonun ardından, hemen hemen tüm ülkelerde uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde bir çok evli çift, bu yöntem ile çocuk sahibi olmaktadır. Tüp bebek nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı kendinizi hazır hissetmeniz olmalıdır. Sonrasında profesyonel bir sağlık kuruluşu ile görüşmeniz tüp bebek tedavisi için gereken testleri yaptırmanız ve sürece başlamanız gerekmektedir.

 

Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları nelerdir?

Anne adayından alınmış olan yumurta ile baba adayından alınan sperm ile laboratuvar ortamında döllendirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ardından embriyo gelişimi sağlanıp, anne rahmine yerleştirilme işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

Tüp Bebek Nasıl Yapılır - Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Nasıl Yapılır – Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Başlanır?

Tüp bebek için hastaneye başvuran çiftin tahlilleri incelenmektedir. Anne ve baba adayının daha önceden geçirmiş olduğu varikosel hastalığı gibi hastalıklar incelenir ve bu şekilde oluşabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Ardından tüp bebek için kolları sıvayan çiftin yumurta ve sperm hücrelerinde ki kalite incelenmekte ve tedaviye bu şekilde başlanılmaktadır. Bu tedavi sonrası anne adayından yumurta, baba adayından ise sperm hücreleri alınarak laboratuar alanında döllendirilmektedir. Daha sonrasında ise elde edilen sıvı, anne rahmine yerleştirilmekte ve tedavi işlemi sonlandırılmaktadır. 15 günün sonunda tekrardan hastaneye giden anne adayına gerekli testler uygulandıktan sonra hamile olup olmadığı kontrol edilmektedir. Hamilelik oluşmuş ise anne adayı 9 ay boyunca doktor kontrolünde gebeliğini sonlandırmaktadır.

 

Tüp bebek transfer sonrası başarı oranı nedir?

Eski zamanlara nazaran günümüzde tüp bebekte başarı durumu, oldukça artış göstermektedir. Tüp bebek ile hamile kalmak %80’lik bir başarı oranına sahip olunmaktadır. Ancak anne ve baba adayının yaşları, başarı oranını tetikleyen en önemli unsurlardan birisidir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek kimlere yapılmaz?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı her ne kadar %80 civarlarında olsa da, bu tedavinin uygulanamaz olduğu kişilerde bulunmaktadır. Aşağıda sıralanmış olan maddeler, tüp bebek kimlere yapılmaz olduğunu içermektedir ;

 • Menisinde sperm olmayan kişilerde
 • Kısırlık teşhisi konmuş olan kişilerde
 • Sperm sayısı az olan kişilerde
 • Yumurta sayısı az olan kişilerde
 • Sperm hücresinde bozukluklar olan kişilerde
 • Defalarca düşük yapmış olan kişilerde

 

Tüp bebek kesin sonuç verir mi?

Öncelikle bilmeniz gerekmekte olan durum, tüp bebek tedavisinin oldukça maliyetli bir uygulama olmasıdır. Bu tedavi şartlarını göze alan çiftler, tedavinin ardından %100’lük bir başarı oranı yakalamak istemektedirler. Ancak maalesef böyle bir durum söz konusu değildir. Sizlere kesin şekilde hamile kalacağınızı söyleyen kurumlara itibar etmemelisiniz ve onlara şüphe ile yaklaşmalısınız. Tüp bebek tedavisinde başarı sonucuna etki eden bazı maddeler bulunmaktadır ;

 • Anne ve baba adayının yaşı
 • Embriyo oluşturulması
 • Doktorun işinde ne kadar uzman olduğu
 • Yumurta rezervi
Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM