Tırnak Bakımı ve Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Tırnak Bakımı ve Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Her kadın ellerin zarifliğinin ve güzelliğinin tırnaklarından geçtiğini bilir. Fakat doğru bilinen yanlışlar tırnaklarınızın yıpranmasına, kırılmasına ve hatta soyulmasına neden olur. Tırnaklarınız sadece yanlış yöntemleriniz den dolayı kırılmıyor. Bu yazımızda tırnak kırılmasının nedenleri , en etkili tırnak güzelliği ve tırnak bakımı yöntemlerinden bahsedeceğiz…

 

Tırnak Bakımı ve Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Vitamin (biotin) ve protein eksikliğinden dolayı da kırılabilir. Sonuç olarak kesin ve net çözüm istiyorsanız eğer beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

  • Tırnak Kesme Tırnaklarınız keserken çatlayıp ve kırılıyorsa duştan sonra tırnaklarınızı kesmeniz daha yararlı olacaktır. Duşta tırnaklarınız yumuşamış olduğu için çatlama ve kırılma olasılığı en aza inmiş olacaktır. Tırnaklarınızı her zaman oval bir şekilde kesmeniz önerilmektedir…  Tırnaklarınızı kestikten sonra ellerinizi temizleyip yıkayın. Tırnak kesiminin ardından, nemlendirici krem veya vazelin sürerek nemlendirmelisiniz.

 

  • Tırnak Törpüleme Törpü işlemine başlamadan önce tırnaklarınızı nemlendirin. Eğer daha önceden nemlendirilmişse kremin emilmesini bekleyin. Törpülemeden önce hangi şekli vereceğinize keserken karar vermeniz törpü işlemini daha kolaylaştıracaktır. Tırnaklarınızı oval kesmişseniz bunu törpü ile düz tırnağa çevirmek kolaydır fakat küt tırnağı ovale çevirmek biraz zordur. Buna tırnaklarınızı keserken karar verebilirsiniz.

 

  • Kütikül Temizliği Kütiküllerin asıl görevi tırnağı enfeksiyonlardan korumasıdır. Bu yüzden kütikülleri kesmenizi önermeyiz. Fakat kütikülleri iterek de istediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Kütikülleri itmek için ise bolca nemlendirilmiş olmasına dikkat edin aksi halde canınız yanabilir. Kütikül temizliğinde portakal çubuğundan faydalanabilirsiniz.

 

  •  Sürekli Oje Kullanmak tırnağın havasız kalmasına neden olur. Oje sürerken mutlaka ojenin altına baz olarak şeffaf oje uygulayın. Ojelerinizi çıkarırken daha kolay çıkacaktır. Asetonlu oje çıkarıcılar içindeki maddelerden dolayı tırnağı yıpratır. Bu yüzden asetonsuz oje çıkarıcılar tercih etmelisiniz.

 

  • Tırnakları Fazla Uzatmak. Tırnaklarınızın boyutu uzadıkça güçsüzleşir bu yüzden tırnaklarınızın boyu fazla uzun olmamalıdır.

 

  • Tırnakları Araç Gereç Olarak Kullanmak. Genelde kadınlar tırnaklarını pense yerine kullanmaktan çekinmez. Bu yaptığınız tırnaklarınızın kırılmasına sebep olur.

Tırnak Bakımı ve Tırnak Sağlığı
Tırnak Bakımı ve Tırnak Sağlığı

 

Tırnak Bakımı ve Tırnak Sağlığı

Gereken bakımları yaptıktan sonra yolunda gitmeyen bir şeyler varsa tırnak hastalığından şüphelenmelisiniz. Tırnaklarınız rengi sarı veya normal tırnak renginden farklıysa bu durum tırnak mantarını belirtisidir. Tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Yanlış yapılan manikür ve pedikürde tırnak mantarı oluşumuna sebep olabilir… Hastanelerin Dermatoloji Branşına başvurup ilaçlı tırnak cilalarını ve antibiyotikleri kullanabilirsiniz. El tırnakların da oluşan mantarın tedavi süresi 3 – 6 ay arası. Ayak tırnaklarında oluşan mantarın tedavi süresi ise 1 seneye çıkabilir.

Küçük numara ayakkabı seçimi veya yanlış tırnak kesimi nedeniyle oluşan tırnak batması oluşur. Tırnak batmasını engellemek için tırnaklarını oval kesiniz fakat dibinden kesmeyin. Daha fazla zaman geçmeden mutlaka doktorunuza danışın.

 

Kolay Tırnak Bakımı

Limon Yöntemi ile Tırnak Bakımı

Neredeyse her yemeğin yanında salata mutlaka yapılır ve limonda sıkılır. Sıkılmış olan limonun kabuğunun içine parmaklarınızı koyun. 10 dakika kadar bekleyin ve ellerinizi durulayın. Bu yöntemi gün aşırı uygulayabilirsiniz.

 

Zeytin Yağı ve Limon Yöntemi ile Tırnak Bakımı

1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 adet limonunun suyunu karıştırın. 15 dakika boyunca bekleyin ve ılık suyla durulayın daha sonra nemlendirici krem kullanın. Bu yöntemi gün aşırı kullanabilirsiniz.

 

Badem Yağı, Zeytinyağı ve Limon Yöntemi ile Tırnak Bakımı

1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı + 1 adet limon suyunu karıştırın. 15 dakika boyunca bekleyin ve ılık suyla durulayın daha sonra nemlendirici krem kullanın. Bu yöntemi gün aşırı kullanabilirsiniz.

E Vitamini ile Tırnak Bakımı

Eczanelerde kapsül şekilde bulunan E vitaminini kullandığınız el kreminin içine karıştırıp kullanabilirsiniz. Günlük olarak kullandığınız krem ile karıştırırsanız daha çok faydasını göreceksiniz.

 

Mükemmel Kaş ve Kirpikler için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz ?

 

Tırnak Bakımı ve Tırnak Sağlığı

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM