Cilt Bakımı ve Püf Noktaları Cilt Bakım Sırlarımız

Cilt Bakımı ve Püf Noktaları Cilt Bakım Sırlarımız

Cilt Bakımı ve Püf Noktaları Cilt Bakım Sırlarımız

Uygulanan cilt bakımı yöntemlerinin cildi parlak, esnek ve sağlıklı bir görünüme kavuşturması için bu bakımları düzenli aralıklarla ve sürekli uygulamak şarttır. Cilt bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temizlenen cildin nem dengesini korumaktır.

Nem dengesini koruyabilmek için öncelikle cilt tipi ve bu cilt tipine uygun uygulamalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Örneğin yağlı ciltler günde iki kez temizlenme ve bakım ihtiyacı duyarken kuru ciltler için günde bir kez temizleme ve bakım yeterli olacaktır.

Şimdi gelelim düzenli olarak cilde uygulanması gereken temel cilt bakımı sırlarımıza

Cilt Bakımı Yöntemleri
Cilt Bakımı ve  Yöntemleri

Temel Cilt bakımı Sırlarımız

1- Cilt her gün cilt tipine uygun sabun, köpük ya da yıkama jeli ile temizlenmelidir.

2- Temizleme işlemi sırasında mümkün olduğunca özenli davranılmalı, cilt bölgelerine göre parmak hareketleri değiştirilmelidir. Yanaklar temizlenirken büyük dairesel hareketlerle, yüzün T bölgesi temizlenirken küçük dairesel hareketlerle temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir.

3- “Daha fazla baskı uygularsam cildim daha temiz olur.” fikri yanlıştır çünkü bu durum köpüğün eşit dağılmasını engeller. Dolayısıyla olabildiğince hafif hareketlerle cildi temizlemek önemlidir.

4- Cilt, el havlusuyla kurulanmamalıdır çünkü el havlusu genellikle nemlidir ve üzeri bakterilerle doludur. El havusu ile cildi kurulamak bakterilerin cilde bulaşmasına neden olacağı için en mantıklı tercih ayrı bir yüz havlusu kullanmak ve bunu kuru olarak muhafaza etmektir. Bu konuda benim tavsiyem cildi kurulamak için sadece peçete kullanmanızdır. Seçim sizin…

5- Temizleme işlemi sonrasında cilt tamamen kurumadan hemen önce cilde nemlendirici uygulanmalıdır çünkü kuruyan cilt nemlendiriciyi absorbe etmez yani nemlendirici cildin üst katmanında kalarak hem işlevini gerçekleştirmez hem de yağlı bir görünüme sebep olur.

6- 2 haftada bir düzenli olarak peeling uygulaması ya da kese yapılmalıdır. Bu işlem cildin üst katmanının yenilenmesini sağlayarak canlı bir görünüme sahip olmayı sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca bu sayede uyguladığınız tüm bakımlar cilt tarafından kolayca kabul edilir ve olumlu cevap verilir.

7- Peeling ya da kese uygulaması sırasında cilt tahriş edilmemeli, oldukça yavaş hareketlerle uygulama yapılmalı ve bu uygulamalardan sonra güneşe çıkılmamalıdır. Bu işlemlerden sonra cilt hassaslaşır ve kızarır. Bu esnada güneşe çıkmak kızarıklıkların cildinizde kalıcı lekelere dönüşmesine neden olur. Bu yüzden tavsiyem peeling ve kese uygulamasını gece yapmanızdır.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM