Tatlı Krizi Neden Olur ? Çözümleri Nelerdir ?

Tatlı Krizi Neden Olur ? Çözümleri Nelerdir ?

Tatlı Krizi Nedenleri ve Çözümleri

Kelimeleri, onlara yüklediğimiz anlamlar ile birlikte düşünün. Onlar adeta yaşam destek kapsülleri gibidir. Aslında yaşam destekleme rolünün yanında bir anlamda yaşama yön de verirler. Fikirlerin beynin dışında yaşamasına olanak sağlayan kelimelerin, yaşama yön verme gücünü “ tatlı krizi ” söylemi özelinde inceleyelim.

 

 

Tatlı krizi, sürekli tatlı yeme ihtiyacını tetikleme potansiyeline sahip olan bir an olarak düşünülebilir. Bu anda kontrolü kaybederek aşırı tatlı yemek büyük olasılıktır. Bu aşırılığı normal olarak görmenizi sağlayan ise bu durumu anlamlandırmanızı sağlayan kelimelerdir. Durumu, tatlı krizi olarak adlandırırsınız. Bir “kriz” olarak adlandırdığınız zaman normalin dışında olan bir an, aşılması gereken bir güçlük ve çözülmesi gereken bir problem vardır ortada. Çözüm ise “tatlı” yemektir çünkü kriz “ tatlı krizi ” olarak adlandırılmış ve beyine çözümün tatlı yemede olduğu mesajı gönderilmiştir.

 

 

Asıl soru “Gerçekte tatlı krizi diye bir şey var mıdır?” sorusudur. Cevap ise kişiseldir. Yani tatlı krizi bazı kişiler için vardır bazı kişiler için yoktur. Hayatınızda “ tatlı krizi ” olarak adlandırdığınız bir şey varsa ve bununla sık sık karşı karşıya kalıyorsanız bunu siz oluşturmuşsunuzdur.

 

Tatlı Krizi ve Nedenleri
Tatlı Krizinin Nedenleri

 

Tatlı krizini oluşturma biçimleri farklıdır. Şöyle ki:

1- Mutsuz hissettiğinizde tatlı yemenin sizi mutlu edeceğine inanmanız, bu inanç doğrultusunda her mutsuz olduğunuzda aşırı tatlı yiyerek doğruluğunu kendinizce kanıtlamanız  “krizin” oluşmasında psikolojik sorunların varlığını gösterir.

 

2- Belirlediğiniz tatlıları düzenli olarak tüketmeniz ve bunu değiştirmenizi sağlayacak herhangi bir çabanızın olmaması beslenme alışkanlığının tatlı krizinin oluşmasını sağladığını gösterir.

 

3- Uzun süre aç kalarak insülin dengenizi sağlayamamanız gün içinde öğünlerinize dikkat etmemenin bu krizin oluşmasına neden olduğunu gösterir.

 

Tatlı Krizi Çözüm Yolları
Tatlı Krizi ve Çözüm Yolları

 

 

Tatlı krizini hayatınızdan çıkarmak için çözüm yolları ise şöyledir:

1- Sizi mutlu edecek çeşitli aktiviteler ile meşgul olmak tatlı krizinin oluşmasına neden olan psikolojik etkinin ortadan kalkmasını sağlar. Günün belirli saatlerinde spor yapmak, ilgi alanınıza giren kitapları okumak, bulmaca çözmek gibi aktiviteler size bu konuda yardımcı olacaktır.

 

2- Beslenme tarzınızı değiştirme yönünde motive edici adımlar atmak tatlı krizinin oluşmasına neden olan alışkanlık etkisinin ortadan kalkmasını sağlar. Çeşitli meyveler ile hazırladığınız sağlıklı tarifleri ölçülü bir şekilde tüketmek size bu konuda yardımcı olacaktır.

 

3- Farklı besin gruplarını düzenli ve dengeli olarak almak tatlı krizinin oluşmasına neden olan insülin dengesizliğinin ortadan kalmasını sağlar. Besin gruplarını araştırarak kendinize dengeli bir program hazırlamak size bu konuda yardımcı olacaktır.

 

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında fikir, düşünce ve bilgileriniz var ise lütfen yorum yazınız.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM