Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Ergenlik Dönemimizin kabuslarından biri olan sivilce ile yaklaşık 13 yaşında tanışırız. Sivilcelerden kurtulma yolları nı araştırırız. Sivilcelerden çoğu zaman 20 ‘li yaşların ortaların da kurtulsak da bazı insanlar için bu kâbus ileri yaşlara kadar sürebilmektedir.

Unutmayalım ki sivilce sadece ergenlik döneminde çıkmaz. Sivilceler büyüme döneminde oluşan deri rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Sivilce oluşumunda ki en büyük sebebi cildimizde ki yağlanmalardır. Bu rahatsızlığın cinsiyet ayrımı yoktur. Yapılan araştırmalara göre her iki cinsiyette de sıklıkla görülmektedir. İnsanların %15 ila %20 ‘sinde sivilce rahatsızlığı görülmemektedir. Fakat günümüz de bu oran daha da düşmüştür. Yediğimiz doğal olmayan ürünler, cilt yapısını bozarak, yağlanmaya ve deri altı enfeksiyonlarının oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Sivilcelerden kurtulma yolları
            Sivilcelerden kurtulma yolları

İnsanlar büyürken diğer dokuları gibi bu dokular da gelişmektedir. Erken alınan önlemler sivilce oluşumunu önler ve ileriki yaşlarda iz ve lekelerin kalmamasını sağlar. Sivilcelere bilinmeyen ve önerilmeyen uygulamaların yapılması cildimiz de telafisi mümkün olmayan izlere sebep olabilir. Cildimiz de kalıcı çukurluklar, oyuklar, siyahlık, kırmızı izler ile yaşamaya mahkûm olmamak için, her duyduğumuz, internette her yazılan sivilceden kurtulma yöntemlerini denemeyin.

 

Sivilcelerden kurtulma yolları olan ilk dikkat edeceğimiz husus “yağlı beslenmemek” olacaktır. Çerez tüketimi ve yağlı cipsler direkt olarak cilt yağlanması yapar.

 

İkinci hususumuz ise ; Makyaj malzemeleri cilt gözeneklerinizi kapatarak sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Mutlaka her gece yatmadan önce makyajımızı bir makyaj temizleyici ürün ile temizledikten sonra “Kükürtlü” doğal sabunlar kullanarak gözeneklerinizi açıp, cildimizde ki istenmeyen fazla yağdan kurtularak yatağımıza yatmamız gerekmektedir. Sakın bu konu da üşengeçlik yapmayın.

 

Cilt gözeneklerinizi açmanın, Sivilcelerden kurtulma yolları ‘nın diğer bir yolu da su buharıdır. Bir tencere de çeşme suyunu kaynatın, sivilceli bölgenize, cildinizi yakmadan su buharının temas etmesini sağlayın. Cilt gözenekleriniz açılarak, yağlı bölgeyi kurutacaktır.

 

    Sivilcelerden Kurtulma Yolları

 

Sivilceler ağrılı ve ağrısız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ağrılı sivilceler tam bir baş belasıdır. Hem dış görüntümüzü bozar hem de dayanılmaz bir ağrı verir. Sivilcelerimiz den patlatarak kurtulabiliriz fakat sivilceyi sıktıktan sonra mutlaka cildinizi güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü patlayan sivilce cilt altında diğer bölgelere yayılabilir.

Sivilcelerimize buz sürmek faydalı bir harekettir. Çünkü cilt sıkılaştırılarak sivilceyi yok eder. Fakat fazla kullanımı cilt kuruluğuna sebep olmaktadır.

Erkekler de sakalları kesmek sivilce oluşturduğuna inanılır fakat bu yanlıştır. Sakal kesmek değil, kullandığınız traş bıçakları sivilce yapar. Kötü malzemeler cildi tahriş eder. Var olan, gözler görülür veya görülmeyen sivilceleri patlatarak cilt altına yayar. Traş bıçaklarınızı uzun süre kullanmayınız. İyi markalar tercih ediniz. Traş jellerini cildinize göre uygun seçiniz.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Bitkisel ve Doğal Sivilce Maskesi Yöntemleri

Sivilceden kurtulma yolların da cildinize her yerde bulunmayan mucizevi bazı doğal yöntemler paylaşmak istiyoruz.

 

“Aydemir” Sivilceden Kurtulma Kürü

  • Yumurta Akı
  • Kahve
  • 1 Damla Elma Sirkesi
  • Çeyrek Limon
  • Bal

Bir kapta karıştırarak muhteşem peeling etkili bir kür elde edebilirsiniz. Bu mucizevi kürü haftada 2 kere cildinize uygulayın. Cildiniz de kuruyana kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile güzelce yıkayın. Düzenli kullanımında sivilcelerden kurtulur ve ipeksi bir cilde sahip olursunuz.

“Özbek” Sivilceden Kurtulma Yöntemi

Çay ağacı sabunu alıyoruz. Yüzümüzü güzelce sabunluyoruz. Yıkama işlemi sırasında parmakların dairesel hareket etmesi, sarkmayı önler. Bu yüzden yavaş ve dairesel olarak uygulamaya dikkat edin. Yıkama işlemi bittikten sonra, cilt nemliyken nemlendirici kremi sürün. Krem sürme işlemi sırasında parmakların ıslak olması en önemli püf noktası. Bu sayede cilt, kremi daha kolay emiyor. Unutmayın nem dengesi kaybolan ciltte sivilce artışı görülür. Bu yöntem ile cildi nemlendirmek sivilce oluşmaması bağlamında hayati önem taşıyor.

“Başol” Sivilceden Kurtulma Yöntemi

Cilt tipinize uygun maske, nemlendirici, tonik ve peeling kullanarak sivilceleriniz ile başa çıkabilirsiniz. Cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Yağlı ciltler nemlendirici kullanmaz diye yanlış bir yargı vardır. Kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz.

Çünkü her cildin nemlenmeye ihtiyacı vardır.

Cilt tipinize uygun ürünleri seçmeye özen gösterin yoksa olumsuz sonuçlar doğurabilir sıkıntıya girebilirsiniz.

Size önereceğim yöntemleri düzgün bir şekilde uygularsanız muhakkak faydasını göreceksiniz.
Cilt tipinize uygun kil maskesi, nemlendirici, peeling ve  tonik edinmelisiniz.

Banyodan çıktıktan sonra kil maskesini uygulayın  maskeden sonra tonik uygulayın ki gözenekleriniz küçülsün. Tonik olarak ise organik gül suyunu gönül rahatlığılıyla kullanabilirsiniz ve cildinizi kesinlikle nemlendirin. Bu yöntemi haftada en fazla 3 kere kullanabilirsiniz.

Peeling ile yüzünüzdeki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Peelingi banyodan sonra ya da buhar banyosundan sonra uygulayabilirsiniz. Peeling olarak pişmiş kahve telvesini gönül rahatlığıyla önerebilirim her cilt tipi için uygundur. Peeling yaptıktan sonra cilt tipinize uygun toniği sürün ellerinizle ve ya bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.
Eğer ki bu yöntemleri uygularsanız bir buçuk ay sonra farkı hissedecek ve göreceksiniz.

 

Yukarıda ki yöntemleri uygulamanız cildiniz için tamamen sağlıklı yöntemlerdir. Bu yöntemlerin yanında bir sağlık kuruluşuna gidip, “Dermatoloji” birimine başvurabilir. İlaç, iğne veya kimyasal kremler kullanabilirsiniz.

Bizimle kalın, Sağlıklı Kalın…

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM