Şeker Hastalığı (Diyabet) ve Tedavisi

Şeker Hastalığı (Diyabet) ve Tedavisi

Şeker Hastalığı (Diyabet) ve Tedavisi

Ülkemizde 100 kişiden 35’ini Şeker Hastası olması durumun ne denli korkutucu olduğunu bize gösterir gibi görünüyor. Şeker hastalığı yaş ortalamasının 20 ‘li yaşlara kadar inmesi de gerçekten üzücü.

Bilinçsiz şeker, tatlı tüketimi, içeriğinde ne olduğu bilinmeyen ambalajlı ve ambalajsız ürünler, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam şeker hastalığı dahil daha bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Şeker hastalığına yakalanan kişiler kalan yaşamı boyunca yediği ve içtiği her şeye dikkat etmek, yaşam standartlarını detaylı bir şekilde değiştirmek zorundadır.

Vücutta geç kapanan yaralar, halsizlik ve kan şekeri düşüklüğünde titreme gibi semptomlara dikkat etmelidir. Bu hastalığa sahip olan kişiler ayağında çıkacak bir nasıra dahi özen göstermelidir. Diyabetik ayak hastalığın da her yıl bir çok kişi ayağını kaybetmektedir.

 

Şeker hastalığı hangi testle anlaşılır ?

Hastalar belirli aralıklarda hastanelerin var ise Endokrinoloji Bölümüne yok ise Dahiliye Branşına  başvurarak İnsülin (Şeker Testi) ve HbA1C testini yaptırmalıdır. Şeker hastası olan kişi sağlıklı bir insana göre daha çabuk susamaktadır. Hastaların mutlaka bol su içmeleri böbrek sağlığı için hayati önem taşıyor. Şeker hastaları çok idrara çıkar kanısı da buradan çıkmaktadır. Fakat Kan şekeriniz yüksek ise böbrekler üzerinde baskı yaratır. Bu da idrar yapma ihtiyacınızı arttıracaktır. Gece uykunuz da sık idrarınız geliyorsa kan şekeriniz yüksek olabilir.

Vücudunuz da bitmek bilmeyen bir halsizlik, uyku hali ve enerji düşüklüğüne bağlı uyuya kalma, kilo kaybı durumu var ise kan şekeriniz yüksek demektir.

Şeker hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Anne ve babadan herhangi biri veya ikisi de şeker hastası ise sizde de bu hastalığın görülmesi muhtemel olacağından önleminizi baştan almak önemlidir.

Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı

Şeker hastası bir kişi mutlaka sağlıklı beslenmelidir. Bol sebze tüketmeli ve şekerden olabildiğince uzak durmalıdır. Şuruplu tatlılar yerine şeker ikameli sütlü tatlılar tüketebilirsiniz. Ayrıca günümüz de her gün sayısı artan ve sağlıklı yaşam adına farkındalık yaratan “diyabetik tatlılar” yiyebilirsiniz.

Bu hastalığa sahip kişiler diyet yaparken de dikkat etmelidir. Aç olma durumu kişide kan şekerinin ani düşüşlerine sebep olabileceğinden vücutta şok etkisi yaratabilir. Az yemek, sık öğün bağlantısı yaparak ve sağlıklı beslenerek gerekli olan sağlığına kısa sürede kavuşacaktır.

Ayrıca spor ve egzersiz yapmak kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcıdır.

Hamilelerde şeker hastalığı, glukoz kan şekeri artışı sıkça görülür. Hamile bir kişinin vücudu az insülin salgılar. Hamile kalmadan önce şeker hastası olmayan bir kadın hamilelik süresince yüksek kan şekeri ile karşılaşabilir. Bu hastalığa “Gestasyonel Şeker” adı verilmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra normale döner, dengelenir.

2 Çeşit Diyabet Hastalığı Tipi Vardır.

Tip 1 Diyabet Şeker Hastalığı

Daha çok gençlerde görülür. Fazla ve sık susama durumu, sık idrara çıkma isteği, çabuk yorulma, halsizlik ve uyku isteği.

 

Tip 2 Diyabet Şeker Hastalığı

Orta yaş ve Yaşlılar üzerinde görülür.Vücuttaki yaraların normale göre daha zor iyileşmesi, Sık ve çabuk acıkma, Cilt Kuruluğu ve Ciltte Dökülmeler olarak sayılabilir.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM