Reflü Mide Hastalığı Nedir ? Neden Olur ?

Reflü Mide Hastalığı Nedir ? Neden Olur ?

Reflü Mide Hastalığı Nedir ? Reflü Neden Olur ?

Çağımızın en yaygın ve baş ağrıtan hastalığı olan mide yanması, Reflü  her gün bir çok insanı pençesi altına almaktadır.

Reflü hastalığı adını Latince bir kelime olan “Refluxus” hastalığından alıyor.

Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin ağzımıza geri gelmesi ve mide yanması şeklinde görülür.Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, hareketsizlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi etkenler bu hastalığın ilerlemesinde büyük rol oynarlar. Sigara ve tütün mamulleri kullanımı da bu hastalığı tetiklemektedir. Bu hastalıktan kurtulmak mümkün. Fakat uzun süren çaba ve azim gerekmektedir.

Reflü Mide Hastalığı - Sagliklikalnet (1)
Reflü Mide Hastalığı

İlk olarak küçük bir mide yanması şeklinde başlar. Aslında bu tehlikenin habercisidir. Bir Uzman Hekim’e mutlaka danışılmalı ve önlem alınmalıdır. Zamanında önlem alınmayan bu hastalık, Özefagus Kanserine sebep olmaktadır.

Mide asitlerinin özefagus‘a  yani yemek borusuna doğru geri gelmesi şeklinde sıkıntılar oluşur. 2017 yılı verilerine göre Ülkemiz de 100 insandan 40 ‘ı gastroözefageal reflü hastalığına maruz kalmaktadır.

Reflü Hastalığı Neden Olur ?

Hastalığın Erkek, Kadın cinsiyet ayrımı yoktur.Aşırı yemek yemek, çay, kahve, kola ve asitli içecekler, mayalı besinler, fazla acı yemek, yemek sonrası yatmak, alçak yastık ve stres bu hastalığı hızlıca davet eden etkenler arasındadır.

Bu hastalık, genellikle ofis tarzı, oturarak çalışan kişilerde daha fazla görülmektedir. Bu kişiler az hareket etmekte, gün boyu stres altında çalışmakta, çok fazla çay ve kahve içmekte, oturduğu yerden sağlıksız besinler tüketmektedir. İş sonrasında evlerine yürüyerek değil daha fazla toplu taşıma araçları veya kendi şahsi araçları ile gittikleri için gün boyu yediklerini eritemeden evlerine geri döndüğü ve tabiri caizse acıkmadan sofraya oturmakta ve şuursuzca yemek yemektedirler.

Reflü Mide Hastalığı - Sagliklikalnet (2)
Reflü Mide Hastalığı

Üyelerimiz den birinin başına gelen enteresan bir olaydan bahsetmek istiyorum ; “Annem bana tüm okul hayatım boyunca çok iyi baktı. Her sabah kahvaltımı hazırlar, beni güzelce doyurur ve portakal suyumu içirmeden göndermezdi. Portakal suyuna dayanamazdım. Hele bir de soğuk ise bir dikişte bir bardağı soluksuz içerdim. Günler geçtikçe okulda ki arkadaşlarım ile birlikte dışarıda kahvaltı yapmaya başladık. Annemin özenerek hazırladığı kahvaltıyı yapmıyor,hem annemi üzüyor hemde kızdırıyordum. Sadece portakal suyumu içip çıkıyordum. Lise son sınıfta “mide yanması” şikayetim başladı. Tam teşekküllü bir hastaneye gidip tetkiklerimi yaptırdım. Doktorun dedikleri karşısında şok olmuştum. Sen Reflü hastasısın dedi. Aç karnına içtiğim portakal suyu beni ne hale getirmişti. Portakalda ki asit midemi aşın dırmıştı. Annemi dinlemediğim için çok pişmanım. Artık hem annemi hemde vücudumu dinliyorum. ”

Reflü Mide Hastalığı - Sagliklikalnet (3)

Reflü Belirtileri Nelerdir ?

Yaygın olarak Geğirme, mide yanması, öksürük, ses kısılmaları,

Yaygın olmayan az da olsa mide bulantısı,kusma, diş çürüğü ve hıçkırma  gelir.

 

Panik atak hastalığı ile ilgili makalemizi okumak için lütfen tıklayın.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM