Panik Atak Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Panik Atak Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Panik Atak Kesin Tedavi Yöntemleri – Panik Atak Hastalığı Belirtileri

Panik atak  çoğunlukla Kalp Krizi ile karıştırılmaktadır. Semptomlarının (Belirtilerin) neredeyse hepsi kalp krizi ile aynıdır. Atağın sonunda kesinlikle ölüm yoktur. Bu yazımız da panik atak kesin tedavi yöntemleri, panik atak belirtileri ve panik atak anında ne yapmalıyız konularına değineceğiz.

Panik Atak Kesin Tedavi
Panik Atak Kesin Tedavi

Panik atak neden olur ?

Ruhsal ve psikolojik bir hastalıktır. Tedavisi mümkün olan bu durum günümüz de çok yaygındır. Ataklar şeklinde baş gösterir. Yer ve zamanı yoktur.Vücutta ani ısınma, baş bölgesinde uyuşukluk, sıcaklık, kafa uyuşması, ellerde uyuşma, baş dönmesi,bacaklarda uyuşma, hızlı kalp atışı, çaresizlik hali, bıkkınlık durumu, aşırı korku durumu, boğulma hissi, nefes alamama, ölümden korkma hali, görme bozukluğu, görüntü de kristalleşme, bitkin hissetme, hareket edememe durumları en sık görülen belirtiler arasındadır.

Panik Atak Kesin Tedavi
Panik Atak Kesin Tedavi

Kişiler ilk geçirdiği ataklar da çok korkmaktadırlar. Bulguları daha evvel yaşamamış olmaları ve ilk kez karşılaştıkları için, atak sonrasın da yaşadıklarına inanamazlar. İlk ataktan sonra hastalar panik atak kesin tedavi yöntemlerini araştırmaya başlarlar. Kalp atışları yükseldiği için kalp krizi geçirdiklerini düşünüp kendilerini çoğu zaman en yakın sağlık kuruluşuna atarlar. Yapılan test ve tetkikler sonucun da kalp tetkikleri temiz çıktıktan sonra genelde Psikiyatri polikliniklerine sevk edilirler. Hastalığını öğrenen kişi ilk başta bu durumu kolay kabullenemese de artık bu hastalık ile nasıl yaşanacağını ve nasıl iyileşeceğini araştırmaya başlar.

Panik Atak Kesin Tedavi
Panik Atak Kesin Tedavi

Psikiyatrik ilaçlar  ilerlemeyi durdurarak zamanla iyileşmeye doğru giden yolda büyük bir yardımcı araçtır. Bu ilaçları ilk kez kullanan kişiler de mutlaka bir sersemlik,uyku hali görülür. Psikiyatri ilaçlarının içerisin de bulunan “Sertralin” gibi mutluluk uyarıcı etken maddeler vücut hormonlarının dengesini değiştirir. İlaçtan kaynaklanan negatif durumlar en fazla 7-14 gün içerisinde geçmektedir.

Bu hastalığa yakalanmış bir kişinin tedaviyi yalnızca ilaçlar da araması kesinlikle yanlıştır. Kişilerin öncelikle yaşam tarzlarını, kendilerini olumsuz etkileyen her şeyden kurtulmasını şiddetle öneriyoruz. Yeme içme alışkanlıklarını değiştirmeli ve stres kaynaklarından mutlaka uzak durmaları gerekiyor.
Doğa yürüyüşleri, açık alanlar,temiz hava, spor yapmak, yüzme, sevdiği hobileri yapmak. Gerçekleştirmek istediği planlarını hayata geçirmek, bir müzik enstrümanı ile uğraşmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Korkmanıza gerek yok… Bu durumdan kurtulacaksınız. Sadece kendinize, ruhunuza ve vücudunuza biraz zaman verin…

Panik Atak Kesin Tedavi Yöntemleri

Panik Atak anında ne yapmalıyız ?

Ataklarınız bir kere veya birden fazla olabilir. O an sakin olun. Temiz havaya çıkın ve derin derin nefesler alın. Araç sürüyorsanız kenara çekip durdurmanıza gerek yok. Aksine sürmeye devam edin ki başka şeyler ile uğraşmak size iyi gelecek. Vücudunuzu dinlemeyin, bunu takıntı haline getirmeyin. Telaşlanmayın, kesinlikle kendinize geleceksiniz… O anda kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız onu yapın. Evde iseniz ve uzanmak, uyumak size iyi gelecek ise uyuyabilirsiniz. Ataklar en az 1 dk, en fazla 10 sürecektir.
En büyük kaynağı strestir. Yaşamış olduğumuz olumsuzluklar, korkularımız, takıntılarımız sürekli beynimizi meşgul eden olaylar, kişilerin ruhsal durumlarını bozmakta ve sağlıklı düşünmelerini engellemektedir.

Panik Atak Kesin Tedavi
Panik Atak Kesin Tedavi

Şimdi arkanıza yaslanın ve uzun uzun planlar yapın. Kendi hayatınıza yeni bir yön verin. Sizi mutsuz eden şeylerden uzaklaşın…

Sevdiklerinizi düşünün… Hayat kısa ve yaşamaya değer….

Reflü hastalığı ile ilgili makalemizi okumak için lütfen tıklayın.

 

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş. Bu illetten kurtulmak için güzel bir psikiyatrist ile görüşmek şart oldu 🙁

  2. Bazen bende kendime soruyorum acaba panik atak mıyım diye ama araştırıp belirtilerini detaylı okuyunca çok şükür sadece bi yanıltı hissiymiş ? bilgiler için teşekkür ederiz
    Panel Çit

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM