Obezite Tedavisi için Neler Yapmalıyız ? Obezitenin Nedenleri

Obezite Tedavisi için Neler Yapmalıyız ? Obezitenin Nedenleri

Obezite Tedavisi

Obezite, insan vücudunun temel bileşenlerinden biri olan yağın vücutta aşırı depolanması ile birlikte karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Obezite, çağımızın en yaygın kitle sağlık sorunlarından biridir. Dünyada en fazla ABD’de karşılaşılan obezite sorunu Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde de özellikle 1980’lerden itibaren giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle obezite tedavisi de obezite tedavisi de gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

İnsan vücudunun temel bileşenleri kas, kemik ve yağ dokusudur. Yağ, vücutta iç organlar ve derialtında depolanır.

Sağlıklı bir kadın için vücutta depolanması Normal olan yağ oranının %20-23 aralığında olması gerekirken sağlıklı bir erkek için %15-18 aralığında olması gerekir.

İnsan vücudunun normal oranın üzerinde yağ depolayarak obezite sorunu oluşturmasının istemli diyebileceğimiz iradeye bağlı ve istemsiz diyebileceğimiz kalıtsal, hormonal bir çok sebebi vardır. Bu yazıda istemli sebepler, başlıklar altında, irdelenmiş ve çözüm önerileri üretilmiştir. İstemli sebepler şöyledir: Fazla yemek, sağlıksız beslenmek ve hareketsiz bir yaşam sürdürmek. Şimdi gelelim bu sebepleri başlıklar altında detaylandırıp obezite tedavisi için çözüm üretmeye…

Obezite Tedavisi Yöntemleri Nelerdir

Obezitenin Nedenleri ve Obezite Tedavisi

1- Fazla Yemek

Yemek yemenin amacı sağlıklı yaşamak için beslenmektir. Bu amaca ulaşmada beslenme aralığı ve alınan besinlerin değerleri düzenli, dengeli olmalıdır. Durum böyle olduğunda obezite sorunu ile karşılaşma olasılığımız yoktur. Ancak günümüzde çoğu insan, özellikle de şehirlerde yaşayan çoğu insan, stres dolu yaşamın da etkisiyle farklı amaçlarla fazla yemek yer. Bu amaçlardan bazıları öfkeyi gidermek, üzüntüyle baş etmek ve stres atmaktır. Sonuç olarak fazla yemek yemenin psikolojik nedenleri vardır ve bu, obeziteye yol açmaktadır.

Obezite tedavisi için gereken çözüm, bu psikolojik nedenlerin farkında olmak ve sağlıklı bir psikolojik alt yapı için çeşitli aktivitelerde bulunmaktır. Örneğin öfkeyi gidermek için nefes egzersizleri yapmak, üzüntüyle baş etmek için tiyatroya gitmek, stres atmak için spor yapmak bu konuda yardımcı olabilecek aktivitelerdir.

2- Sağlıksız Beslenmek

Sağlıksız beslenme, obezitenin en önemli tetikleyicilerindendir. Sağlıksız olanı sağlıklı olana tercih etmek günümüzün en sorgulanmayan alışkanlıklarındandır. Mevcut tüketim kültüründe geçerli olan sağlıksız beslenme, alışkanlıkların sorgulanmaması ve dolayısıyla alternatif üretilmemesi sonucunda tekrarlanarak birçok insanın hayatında yer etmiştir. Sonuç olarak sağlıksız beslenmenin sosyolojik nedenleri vardır ve bu, obeziteye yol açmaktadır.

Obezite tedavisi için gereken çözüm, bu sosyolojik nedenlerin farkında olarak sorgulayıcı tavrı hayatımıza dahil etmektir. Örneğin, aşırı yağlı bir börek yerken bunu, sağlıksız olduğu halde toplumda kabul gördüğü için tüketip tüketmediğinizi sormak ve bunu sağlıklı bir alternatife nasıl dönüştüreceğiniz üzerine düşünmek doğru bir tavır olacaktır.

Obezite Tedavisi

3- Hareketsiz Bir Yaşam Sürdürmek

Hareketsiz bir yaşam sürdürmek obezitenin oluşmasına yardımcı olan bir başka unsurdur. Şöyle ki; alınan kalori harcanan kaloriden daha fazla ise vücut, fazla olanı yağ olarak depolar ve vücutta aşırı yağın birikmesi obezite sorununu meydana getirir. Sonuç olarak hareketsiz bir yaşam sürmek obezitenin fiziksel nedenidir.

Obezite tedavisi için gereken çözüm, bu fiziksel nedenin farkında olarak düzenli bir şekilde hareket etmektir. Örneğin evden işe giderken toplu taşıma aracı kullanıyorsanız bir durak ileriden binmek, hafta sonu sabah erken saatte yarım saatlik yürüyüş yapmak, ev içinde bacak egzersizleri yapmak oldukça yararlı olacaktır.

Obezite Tedavisi
Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM