Nefes Darlığı (Dispne) Astım ve Koah Tedavisi

Nefes Darlığı (Dispne) Astım ve Koah Tedavisi

Nefes Darlığı ve Çözüm Yolları

Aldığınız nefes size yeterli gelmiyorsa nefes darlığı hastası olma ihtimaliniz yüksek. Hiç zaman kaybetmeden sebebinin araştırılması ve eski sağlınıza zaman kaybetmeden kavuşmanız gerekmektedir.

Rahat nefes alamamak kişiyi psikolojik rahatsızlıklar dahil birçok sağlık sorununa itecektir. Nefes ihtiyacını karşılayamayan kişi yürümek, hareket etmek, yemek ihtiyacı gibi hayati fonksiyonlarını yerine getiremez duruma gelebilir. Nefes darlığından kaynaklanan ve sebebi araştırılmayan sorunlardan her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Tıbbi adı Dispne olarak bilinen nefes darlığındaki alt sebep çoğunlukla akciğerdir. Mutlaka bir Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından Akciğer Grafiği çekilmeli ve ciğerlerin durumuna bakılmalıdır. Akciğer filminin yanında Hormon (CA..) gibi testlerinizi yaptırınız…

Ülkemiz de nefes darlığı hastalığı en sık görülen hastalıklar arasında 5.ci sıradadır. Her 100 kişinin 15’inde görülen bu hastalık kişilerin hayati faaliyetlerini durma noktasına kadar olumsuz yönde etkilemektedir.

Nefes darlığına sebep olan hastalıkların en başında Astım ve Koah gelmektedir.

Astım Hastalığı :

Bronşların küçülmesi ile akciğere giden havanın azalmasıdır. Kişiler de boğulma hissi oluşur. Astım ilaçları ve Astım havası kullanması gerekir. Bu kişileri hareketlilik, kötü hava, duman ve toz aşırı etkilemektedir.

Koah Hastalığı :

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak bilinir. Çoğunlukla sigara ve tütün ürünleri (nargile, puro vb.) kullanan kişiler de görülür. Koah tedavi edilebilir bir hastalık olarak bilinir fakat bu hastalığın tamamen sona erdirilmesi günümüz teknoloji imkanları ile mümkün değildir.

Nefes Darlığı ve Çözüm Yolları
Nefes Darlığı ve Çözüm Yolları

Şehir merkezlerinde yaşayanlar, motorlu taşıt ve fabrikaların çok olduğu bölgeler de çevre kirliliği çok çabuk oluşur. Bu tarz yerlerde yaşayan insanların nefes darlığı hastalığına yakalanma oranı çok yüksektir. Nefes darlığı çeken kimsenin en çok ihtiyacı olan şey temiz havadır. Eğer elinizde imkanınız var ise, kalan yaşamınızı sağlıklı geçirmek adına pis havanın olmadığı, fabrikalardan uzak ve oksijen seviyesinin bol olduğu yerlere taşınmanız olacaktır. Fakat zorunluluklardan dolayı bu dediklerimi yapamıyorsanız, hafta sonları veya tatilleriniz de akciğerlerinize ve ruhunuza ödül verin ve oksijen dolu, rahat nefes alacağınız yerleri tercih edin.

Ciğerlerinde ve diğer testlerinde herhangi bir sorun bulunamayan fakat nefes darlığı çeken kişiler  psikolojik sebep arayabilirler. Solunum anksiyetesi yaşayan bir kişi, aldığı nefesin yeterli olmadığını, öleceğini düşünerek panik atak geçirebilir. Bu kişiler psikiyatri branşına başvurarak profesyonel destek almalıdırlar.

Aşırı kilolu, obez kişilerde ve hamileliğin 7.ayında olan kadınlarda nefes darlığı sık görülür. Karında ki baskı size rahat nefes aldırmayabilir.

Reflü ve Gastrit hastalarının semptomları arasında nefes darlığı vardır. Midede ki gaz basınca sebep olarak rahat nefesi almayı engeller.

Anemi ve Kansızlık durumlarında görülen rahatsızlığınız için dahiliye branşı ile görüşmelisiniz. Düşük kanlı kişilerde azalan kan hücreleri yeterli oksijen taşıyamaz bu da size boğulma hissi verebilir.

Kalp hastalığı da sıklıkla nefes darlığı yapan hastalıklar arasındadır. Efor, Eforlu Ekg testlerinizi hekiminizden isteyiniz.

Nefes Darlığı ve Çözüm Yolları
Nefes Darlığı ve Çözüm Yolları

Nefes Darlığı ile mücadele için hekiminizin yazacağı ilaçlar ve havanın yanı sıra Nefes almanızı ve sizi rahatlatacak bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi Yolları

 1. En bilinen yöntem, 1 tatlı kaşığı rezene ile bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak sıcak 1 bardak suyun içine ekleyiniz. 5 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz. Bu karışımı sabah akşam tok karnına uygulayınız.
 2. Taze nane tüketmek kolay bir nefes açıcıdır. Eviniz de taze nane yok ise, 1 yemek kaşığı kuru naneyi 1 bardak sıcak suyun içine atıp 5 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz. Sabah 1 Akşam 1 şeklinde uygulayınız.
 3. Zencefil çok etkili bir nefes açıcıdır. 1 Bardak sıcak suya 5 adet zencefil ekleyerek 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyiniz. Ardından tüketebilirsiniz. Sabah 1 Akşam 1 şeklinde uygulayınız.
 4. Keçi Boynuzu ile nefes darlığından kurtulmak mümkün ; 5 Adet keçi boynuzunu 1 Litre su ekleyerek bir tencere de kaynatınız. 10 dakika kaynattıktan sonra bir şişeye süzerek sabah akşam tüketebilirsiniz..

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında fikir, düşünce ve bilgileriniz var ise lütfen yorum yazınız.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. ben reflü hastasıyım şu an kurtuldum.yaptığım kür:
  1/2kg bal
  1/2 kg tereyağ
  yeterince tuz bir kaba 100 er gr yeterince tahmini bir çay kaşığı tuz karıştıracaksın sabah aç karnına bir yemek kaşığı bal yiyeceksin reflu ülser gastiritten kuetulacaksın on beş gün devam edeceksin tel 0 535 408 30 09

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM