Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasırdan Kurtulma Yolları

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasırdan Kurtulma Yolları

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasırdan Kurtulma Yolları

Her şeyin başı sağlık diyoruz. Fakat sağlığımızın değerini onu kaybedince anlıyoruz. Genel olarak sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bizden gittiğin de fark ediyoruz. İş işten geçmeden var olduklarımızın farkında olmalı ve onlara zamanında gereken değeri vermeliyiz. Çoğunlukla vücudumuza vermediğimiz değerden kaynaklanan diğer bir hastalıktan bahsedeceğiz. Bugün size Nasır tedavisi, nasır neden olur ve nasırdan kurtulma yollarını anlatacağız.

Vücudumuz da en sık kullandığımız ve sürtünmenin çok olduğu yerlerde görülen bu cilt hastalığı kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Nasır insan vücudunda en fazla ayak bölgesinde, diz kapağında, eller ve avuçlar da görülür.

Nasır Hastalığı Çözümleri Nasır Tedavisi
Nasır Tedavisi

Ayak yapısına uygun ayakkabı almamak ayak nasırın da en büyük etkendir. Örneğin ayağınız taraklı bir yapıya sahipse sivri burun ayakkabı tercih etmemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde kadınlar aşırı yüksek topuk ayakkabı ile fazla hareket halinde olmaları ayak ve cilt yapısını bozarak nasıra sebep olacaktır.

Ayakkabının ayağı sıktığı alanlar sürtünmenin ve baskının en fazla olduğu kısımlardır. Gün için de aynı bölgeye sürekli baskıya maruz kalındığında da cildin yapısı bozulur. Ayakkabı kaynaklı bir ikinci durum ise ortopedik tabanlıklar ve yumuşak tabanlık kullanılmamasından kaynaklanan hastalıklardır. Sert bir tabana sahip ayakkabınız var ise tüm vücut ağırlığınız ayakta toplandığı için bu hastalığa yakalanmanız an meselesidir.

Ayak tabanın da ve ayak parmaklarında bulunanlar çoğunlukla ağrılı nasırlardır. Her adımda ve baskıya her maruz kalındığında şiddetli ağrı hissedersiniz. Ayak ve el kemiklerinde doğuştan gelen çarpıklık gibi bir rahatsızlığınız var ise nasır hastalığına yakalanma durumunuz diğer kişilere göre oldukça yüksek.

Nasır Belirtileri ve Nasır Yapısı:

Nasır, çam kozalağına benzer. Aşağı indikçe görünmeyen kısmı sivri, cildin uç kısımlarında ise genelde yuvarlak bir görünüşe sahiptir.

Nasır Tedavisi Ayakta Nasır Nasıl Geçer
Nasır Tedavisi

Nasırlı bölgeyi kulaktan dolma bilgiler ile kurcalamak, sert bir cisim batırmak, steril olmayan ürünler kullanmak, kazımak, cımbız gibi bir alet ile çekmeye çalışmak kesinlikle yanlıştır. Nasırlı bölge enfeksiyon kapmaya çok müsaittir. Enfeksiyonlu bölge de iyileşme yavaşlar veya durur.

Bu hastalık her ne kadar masum bir hastalık gibi görünse de Şeker Hastalığı olan kişilerde büyük sorunlara sebep olabilir. Şeker hastalarında yaralar sağlıklı bir insana göre çok daha yavaş iyileşir. Nasırlı bölgede enfeksiyon durumu oluşursa vakit kaybetmeden hastaneye gitmenizi öneriyoruz. Nasır tedavisi ile ilgilenen branş, dermatoloji dir. Fakat Şeker hastalığı nasırların da Hekim nasırı operasyon ile alacak ise hastanın vücudunda ki enfeksiyon durumunu anlaması için Crp gibi bazı testler yapması gerekecektir. Operasyondan önce enfeksiyon Antibiyotik yardımı ile giderilmeli ardından tedavi veya ameliyat düşünülmelidir.

Şeker Hastası iseniz ve ayağınız da nasır var ise dikkatli olunuz”

Ayağınızda ki enfeksiyon ayak kemiklerine sıçrama durumuna “Diyabetik Ayak Sendromu” denir. Kemiğe geçen enfeksiyon önlenemez bir hal alır ise ilgili bölgenin kesilmesi durumu gerçekleşebilir.

Bu konu ile ilgilenen ile ilgilenen bir çok sağlık merkezi bulunmaktadır. Uzun süredir nasır hastalığınız var ve nasır tedavisi görmenize rağmen iyileşme sağlanmadı ise, size oksijen tedavisi ve ozon tedavisi öneriyoruz. Ozon tedavisi ile yüzlerce hasta diyabetik ayak sendromunu başarılı bir şekilde atlatmıştır.

Bu hastalığı olan kişiler mutlaka istirahat etmelidirler. Özellikle ayak nasırı olan kişilerin istirahatı boyunca hastalıklı bölgeye basmaması önerilir.

Nasır nasıl geçer?

Ayağınıza özel tasarlanmış ortopedik ayakkabı veya tabanlık kullanmak bu süreçte önemlidir. Fiyatları normal ayakkabılara göre biraz pahalıdır. Fakat ayak sağlınız için mükemmel bir detaydır. Eğer sorun bölgeniz küçük ve ağrısız ise eczanelerden nasır bandı alıp kullanabilirsiniz. Nasır bandı sert olan bölgeyi yumuşatarak  sökülmesini sağlar. Ağrılı bölgeye buz uygulanması ağrıyı azaltır. Rahatlıkla buz yöntemini uygulayabilirsiniz.

El ve ayak bakımlarınıza mutlaka dikkat edin. Yatmadan önce vazelin veya nemlendirici kremler sürün. Yumuşak ciltte nasır oluşumu yok denecek kadar azdır. Çakıllı, taş zeminlerde (özellikle yaz aylarında plajlar) çıplak ayak çok gezmeyin. Ayak ve cilt deformasyonu sağlayarak nasır oluşumuna sebep olursunuz.

 

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında fikir, düşünce ve bilgileriniz var ise lütfen yorum yazınız.

 

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM