Migrene Ne iyi Gelir? Migren Tedavisi için Doğal Yöntemler

Migrene Ne iyi Gelir? Migren Tedavisi için Doğal Yöntemler

Migrene Ne iyi Gelir?

Migren rahatsızlığının çok can sıkıcı bir durum olduğu ve hayat kalitemizi düşürdüğü herkes tarafından bilinmektedir. Tabi ki bu rahatsızlığı evinizde rahatlatmanın yolları bulunmaktadır. Kendim de bir migren hastası olarak migrene ne iyi gelir sorusunun cevabını yıllardır arıyorum. Tüm bilgi birikimim ve araştırmalarımı bu yazımda paylaşmak istiyorum.

Migren rahatsızlığını daha başlamadan bitirmenin yolları bulunmaktadır. Migren, aşırı şiddetli baş ağrısı durumudur. Migren hastası olup olmadığınızı yazımızda bulunan migren testini yaparak anlayabilirsiniz. Migren olduğunuzu düşünüyorsanız, tedaviye kendi başınıza kararlar vererek değil, mutlaka bir Uzman Hekime danışarak başlayın. Migren ağrısı daha çok alın, kaşlar, gözler, sağ ve sol şakak, ense bölgelerinde görülmektedir. Bu makalemiz de evde migren tedavisi, migren testi nasıl yapılır, migrene ne iyi gelir, migren atakları geçirmemek için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

 

Migreni Tetikleyen Yiyecekler ;

  • Patlıcan, patates, sosis ve pastırma
  • Ispanak, şeker ve peynir
  • Bira ve kırmızı şarap gibi alkol ürünleri
  • Çikolata
  • Muz ve erik
  • Domates
Migrene ne iyi gelir
Migrene ne iyi gelir

Migrene ne iyi gelir  ;

Protein İçeren Besinler Tüketin ;

Migren ağrısına en basit ve en etkili çözüm yolları arasında sebze tüketmek olduğu çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Sadece migreniniz başladığı zaman değil, daha başlamadan sebze tüketmek, migrene dur demeye yetecek bir maddedir. Bununla birlikte, şekerli besinlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Migrene sebebiyet veren başlıca unsurlardan birisi, şekerli gıdalar tüketmektir.

 

Bol Su İçin ;

Migren sebebiyle vücut fazlasıyla su kaybına uğramaktadır. Bu nedenle gün içerisinde bolca su içmeniz oldukça önemlidir. Migren nasıl geçer sorularına yanıt olarak mutlaka bol su tüketmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Susuz kalmak, vücut ağrılarına, yorgunluğa ve baş dönmesi gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

 

Parlak Işıklardan Kaçının ;

Migren ağrılarınız başladığı esnada çok parlak ışıklardan kaçınmanız en doğru yol olacaktır. Fazla parlak ışıklar, baş ağrılarına sebebiyet verir. Migren başladığı zaman 40 dakika kadar ışık görmeyen bir yerde oturmak etkili bir çözüm yolu olacaktır.

 

Gürültüden Kaçının ;

Fazlasıyla gürültülü ortamlar, tıpkı parlak ışıklar gibi baş ağrısına neden olan başlıca unsurlardandır. Yüksek sesle müzik dinlemek veya etrafınızda fazla gürültüden kaçınmanız en etkili çözüm yolu olacaktır.

 

Meyve Tüketimini Arttırın ;

Meyve tüketimini arttırmanız, migrenle savaşmanız konusunda ki en büyük dostunuzdur. Gün içerisinde bolca meyve yemeye son derece özen göstermelisiniz. Sağlıklı beslenmeniz migren ağrılarını azaltmaya çok etkili geleceğinden gün içerisinde yediklerinize dikkat etmelisiniz.

 

Balık Yemelisiniz ;

Haftada 3 gün balık tüketmek migrene çok iyi gelmektedir. Balık çeşidi olarak somon balığı ve hamsi balığı önerilmektedir. Migrene ne iyi gelir sorularına en etkili cevabı vermek gerekirse, bu cevap şüphesiz balık tüketimini arttırmak olacaktır.

 

Kafeinli İçeceklerden Kaçın ;

Migreni tetikleyen en önemli unsurlardan bir diğeri ise kafeinli içecekler tüketmektir. Gün içerisinde bir bardaktan fazla kahve tüketmemeniz kesinlikle önerilir. Bunun dışında gün içerisinde herhangi bir kafeinli içeceği fazlasıyla tüketmemelisiniz. Bunlar baş ağrısına sebebiyet verebilecek unsurlardır.

Migrene ne iyi gelir
Migrene ne iyi gelir

Migren testi yapın ;

1. Migren atağı geçirdiğinizi düşündüğünüz zaman mide bulantısı yaşadınız mı?

Evet ()

Hayır ()

2. Işıklar (Güneş ışığı veya lamba ışığı) baş ağrınızı daha şiddetlendirdi mi?

Evet()

Hayır()

3. Baş ağrınız yüzünden günlük faaliyetlerinizi yapmakta zorlandınız mı? (Yemek yeme, çalışma, araç sürme gibi…)

Evet()

Hayır ()

Migren testi cevaplarınız da 2 veya daha fazla evet şıkkı var ise migren hastası olma riskiniz yüksek. Size en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Migreni tetikleyen asıl faktör strestir stresten kesinlikle uzak durun. Ayrıca benim başım ağrınca yaptığım en sağlıklı şey karanlık ortamda dinlenmek bu şekilde daha kısa sürede düzeliyor migrenim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM