Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Erken teşhis çok önemli !

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Erken teşhis çok önemli !

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Her sekiz kadından birisini etkilemekte olan meme kanseri, cilt kanserinden sonra, en fazla gerçekleşen vakadır. Genel itibariyle bakıldığında sadece kadınlarda görülen bu durum, ender de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken, aile içerisinde bu durumun genetik olup olmadığının araştırılmasıdır. Eğer ailenizden birisi daha önce bu vaka ile karşılaşmış ise, hemen önlem alarak bir uzman doktora muayene yaptırılması sağlık açısından gerekmektedir. Bu yazımızda meme kanserinin belirtileri, meme kanserinin nasıl ortaya çıktığı ve tedavi yollarını ele alacağız.

Meme kanserinin belirtileri nelerdir sagliklikal
Meme kanserinin belirtileri nelerdir sagliklikal

Meme Kanserinin Belirtileri

Kadınların genel itibariyle her 2 ayda bir uzman bir doktora, göğüs muayenesi olması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra 1 hafta boyunca her gün sütyensiz şekilde bir ayna karşısına oturularak kolları, sürekli indirip kaldırma hareketleri ile çalıştırın. Hemen ardından koltuk altlarınız ve o alanın her yerini dikkatlice izleyin. Herhangi bir değişiklik gibi bulguların olup olmadığını kontrol edin. Bahsedilen değişiklik bulguları şunlardır;

  • Pullanma
  • Fazlasıyla kızarıklık
  • Olağanüstü şişkinlik veya ağrı

 

Göğüslerinizi incelerken, ayna karşısında nasıl göründüğünü anlamaya çalışın. Herhangi bir ebat değişikliği gibi semptomların olup olmadığını kontrol edin. Eğer fark edebilmiş olduğunuz bir değişiklik varsa, bunu uzman doktorunuzla paylaşıp, bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz. Ancak herhangi bir fark göremiyorsanız, en yakınınız olan birisinden rica ederek, göğüslerinizi incelemesini söyleyin. Bunun yapılmasının amacı dışarıdan bir kişi, farklı bir vücuda farklı bir gözle bakmasından kaynaklanmaktadır.

meme kanserinin belirtileri
meme kanserinin belirtileri

Meme Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar?

Göğüsleriniz için her ay düzenli olarak muayene olmak ve mamografi çektirmek oldukça önemli etkenlerdir. Bununla birlikte göğüslerinizi her gün kontrol ederek bir farklılık olup olmadığını anlamaya çalışmalısınız.

 

Meme kanseri riskini arttıran bazı faktörler şunlardır;

  • Yaş: Yaşın artması ile birlikte riskte artmaktadır. Göğüs kanserine yakalanan insanlar genel olarak 45 yaşından sonra yakalanmaktadır.
  • Geç Gelen Hamilelik: 30 yaşın üzerinde iken hamile olunması durumunda göğüs kanseri riski de bir o kadar artmaktadır.
  • Sigara, alkol ve aşırı kilolar meme kanseri riskini ortaya atan en büyük etkenlerdir.

 

Aile Geçmişinizi Hatırlayın

Aileniz içerisinde bu durumu daha önceden yaşayıp yaşamayan birisinin olup olmadığını bilmeniz son derece önemli bir yoldur. Eğer daha önce aile yapılanması içerisinde bir kişinin başından meme kanseri vakası geçti ise bu durum genetik bir vaka olabilir. Bu bakımdan doktorunuzdan yardım istemelisiniz. Bunun yanı sıra daha önceden bir kez meme kanseri tanısı konuldu ve siz bu kanseri yendiyseniz, bu vakanın tekrar aynı göğüs veya yan göğüste oluşması mümkün bir durumdur. Bu bakımdan eğer bu kanseri bir kez yendiyseniz, doktor tavsiyelerine uyarak, bundan sonraki hayatınızı bu şekilde ilerletmeniz gerekmektedir.

 

Göğüs Dokunuzu İnceleyin

Göğsünüz üzerinde ki değişikliklere sürekli olarak göz atmanız oldukça önemli etkenlerden birisidir. Meme ucunda ki doku şekillerini izleyerek bir farklılık olup olmadığını anlamaya çalışın. Eğer bir sorun gözükmüyorsa, bu vakayı yaşamıyorsunuz anlamı taşımamaktadır. Bu bakımdan her 2 ayda bir düzenli olarak kontrol görmeniz oldukça önemlidir.

Diğer sağlık haberlerimizi okudunuz mu?

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM