Ağız Kokusu Neden Oluşur ? Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Ağız Kokusu Neden Oluşur ? Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Ağız Kokusu & Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Kötü ağız kokusu (Halitosis) insanların %80’inde görülen bir hastalıktır.

Kişilerin sosyal yaşamlarını kötü derecede etkileyen, birbirleri ile olan ilişkilerine mani olan bu istenmeyen kokudan kurtulmak mümkün…Hemen hemen hepimiz aile, iş ve çevresin de bu kokuya maruz kaldığımız olmuştur. İşin en dayanılmaz kısmı da sürekli vakit geçirdiğimiz, geçirmek zorunda olduğumuz kişilerin bu hastalığa sahip olmalarıdır.

Örneğin iş yerinde birlikte çalıştığınız kişinin sürekli ağzının kokması, sağlıksız bir çalışma ortamı sunmakta hatta o kişiden uzaklaşma ve soğumaya kadar gidebilir.

Aynı günde yüzlerce, binlerce insan ile muhatap olmak zorunda kalan, banko gerisinde çalışan bir vezne memuru, hastanede hastalara kayıt veren bir tıbbi sekreter için bu durum daha da içler acısı olabilir…

Ağız kokusu evlilikleri bile etkilemektedir. Eşiniz ile sürekli yakından muhatabınızdır. Birbirinden çekinen eşler bu durumu karşısındakilere söyleyememektedir. Kesinlikle söyleyin… Kendisi eğer hastalığını fark etmiyor ise önlem almaya çalışmayacak, bu durum sizi ve evliliğinizi yıpratacaktır.

ağız kokusu
                            

Sabah kalktığımız da karşılaştığımız ve yemek yedikten sonra oluşan kokuya Fizyolojik Ağız Kokusu denir. Diğer farklı durumlarda oluşan kokular ise patolojik ağız kokusu olarak adlandırılır ve kesinlikle araştırılması gerekir. Örneğin kişi de akciğer hastalıklarından biri var ise tiner kokusuna benzer bir koku hissedilmektedir.

Sigara kullanımı Ağız Kokusunu  %90 arttırmaktadır.

Sigaranın içinde bulunan maddeler, ağız yapısını bozmakla beraber bakteri oluşumuna da sebep olarak kokuyu arttırır.

Diş fırçalama alışkanlığı bulunmayan kişilerde çok sık görülür. Sabah ve akşam diş ve dil temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Diş ipi kullanmak size çok iyi gelecektir. Sadece dişimizi değil, dilimizi de fırçalamamız gerekmektedir. Özellikle yemek yedikten ve yatmadan önce diş fırçalamak ağız kokusunu önemli derecede azaltacaktır.

Koku çoğunlukla ağız kaynaklıdır. Yemek yedikten sonra ağızda kalan yemek artıkları da önemli etkenler arasındadır.
Hastaneye gidip ağız ve diş kontrollerinizi mutlaka yaptırınız.Diş çürükleri, ölü ağız sinirleri de kötü koku yapmaktadır. Ağız da bulunan tükürük bezlerinin çalışmaması, az çalışması bakterileri temizlememesi de hastalığı tetikler. Çünkü tükürük ağzı temizleyen bir salgıdır.

Ağız kokusuna kesin çözüm

Bol Bol su içmek, yemek yerken iyi çiğnemek, öğün yanında veya sonrasında yoğurt ve maydanoz yemek, ara öğünlerde ise elma tüketmek ağız kokusunu yok etmekte çok faydalıdır.

İyi çiğnememek ayrıca “Reflü” hastalığına da davet çıkarmaktadır.

Ağız Kokusu Nedenleri

  • Ağız Kokusu sinüs nedenli olabilir. (Herhangi bir Kulak Burun Boğaz Uzmanından destek alabilirsiniz.)
  • Fizyolojik nedenli olabilir.Dil kaynaklı olabilir. (Bakterileri yok edememe durumu, tükürük bezleri çalışmaması gibi)
  • Sindirim kaynaklı olabilir. (Az çiğneyerek yutma, sindirim sisteminin az ve yavaş çalışması)
  • Nefes kokusu olabilir. (Nefes kokusu ağız kokusu değildir)
  • Psikolojik ağız kokusu olabilir. (Kişinin ağzı kokmaz fakat ruhsal durumundan dolayı o şekilde hisseder. Bir Psikiyatri Uzmanı ile görüşmesinde fayda vardır)
Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM