Kalori Hesabı ile Kilo Verin

Kalori Hesabı ile Kilo Verin

Kalori Hesabı

Yiyeceklerinizin kalori hesabı ‘nı yapmak, toplamını bulmak ve yedikten 2 saat sonra egzersizle aldığınız kalorileri harcamak kilo vermenizi oldukça hızlandıracaktır. Daha önceki bir yazımda, kilo vermek için aldığınız kalori ile harcadığınız kalori arasındaki ilişkinin ideal şeklini “kilo dengesi” adı altında belirtmiştik.

Aldığınız kaloriyi azaltıp harcadığınız kaloriyi artırırsanız ve aradaki farkı ne kadar çok tutarsanız o kadar hızlı ve çok kilo verirsiniz demiştik.

Burada da sizi, aldığınız kalorinin niteliği hakkında düşünmeye davet ediyoruz.

Tüm diğer parametreleri göz ardı edip sadece kaloriye odaklanarak kilolarınızdan kurtulabilir misiniz? Cevap net bir hayır! Örneğin 1 porsiyon Browni’nin kalorisi ile 4 adet incirin kalorisi eşittir ve 120’dir. Browni’yi daha çok sevdiğiniz ve nasılsa egzersizle 120 kaloriyi yakacağınızı düşündüğünüz için onu yemeyi tercih ettiyseniz büyük bir yanlış yaptınız demektir.

Çünkü Browni’nin besin değerleri ve vücudunuza etkisi ile incirin besin değerleri ve vücudunuza etkisinin aynı olması mümkün değildir. Browni içerisinde yüksek miktarda yağ ve karbonhidrat bulundururken incirin hem yağ ve karbonhidrat oranları düşüktür hem de vitamin bakımından oldukça zengindir.

Browni göbek ve basenleriniz de yağ birikmesine neden olurken “incir” bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına yardım ederek hem kabızlıktan korur hemde kilo vermenize yardımcı olur.

Kilo vermek ile sağlıklı kilo vermek arasındaki fark çok büyüktür.

Sağlığınızı hesaba katmadan ve nitelik hakkında düşünmeden sadece kalori hesabı yaparak kilo vermeye çalışmak kendinizi kötü hissetmenize neden olacak ve yaşam kalitenizi düşürecektir. Bu nedenle yediğiniz her yiyeceğin vücudunuzdaki işlevinin ne olacağını düşünün. Hayatınızın her alanında olduğu gibi kilo vermede de ölçülü davranmak işe yarar bir tercih olacaktır.

Kalori Hesabı
Kalori Hesabı

Kalori Hesabı ile İlgili Size tavsiyelerim

1-Yiyeceklerin besin değerlerine, doğal ve sağlıklı olup olmadığına yani hücrelerimize uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmek kalori hesabı yapmaktan önce gelmelidir.

2-Besin değerlerini bildiğiniz yiyecekleri besin değerlerine göre dengelemeye çalışın. Örneğin, meyvenin yanında yoğurt yemek şekeri proteinle dengelemek anlamına gelir.

3-Nasıl olsa sağlıklı diyerek aşırı tüketmek yanlıştır. Tükettiğiniz sağlıklı yiyeceklerin kalori hesabını yapmayı unutmayın.

4-Halsiz ve bitkin hissetmek istemiyorsanız günlük almanız gereken kalori miktarının altında kalmayın.

5-Spor yapmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM