Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi Horlamaktan Bıktınız mı?

Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi Horlamaktan Bıktınız mı?

Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi

Horlama hastalığı, kişilerin kendinden çok yanında yattığı kişileri rahatsız eden önemli bir hastalıktır. Bu yazımız da horlama nedenleri, horlama tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Horlayan kişi hatırlayacağı, hatırlamayacağı şekilde sık sık uyandığı için uykusunu rahat alamaz. Rahat nefes almakta zorlanan bu kişiler sabahları yorgun uyanırlar. Horlayan kişilerden en fazla eşleri ve yanında uyuyan diğer kişiler rahatsız olurlar.

Sese ve gürültüye duyarlı olanlar, uykusu hafif olanlar ve uykuya dalma problemi olan insanlar horlayanların yanında en fazla etkilenen kişilerdir. Horlama sorunu yüzünden yataklarını ayıran çiftleri sıkça duymaktayız. Horlama rahatsızlığı,erkeklerde kadınlara oranda daha yüksektir. Bunun sebebi erkeklerin fazla yağ oranının bulunduğu bölgeler mide ve boğaz kısımlarıdır. Kadınlarda ise basenler dedir.

Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi

Horlama Nedenleri

Horlama sebepleri arasında en büyük faktör şişmanlıktır. Kilolu insanların boğaz yolu yağlandıkça, rahat nefes alıp vermeleri zorlaşacak, soluk borusundan geçecek hava kısıtlanacaktır. Horlayan kişilere verilecek ilk öneri ve horlama tedavisi kilo vermek olacaktır. Boyun ne kadar yağsız ve ince ise nefes alış o kadar rahat olacaktır.

Yatış pozisyonları ve Alçak yastık kullanımından doğan horlama nedenleri

Horlayan hastalara kesinlikle yüksek yastık önerilir. Alçak yastıkta boyun gerginliği maksimum seviyeye çıkmakta ve nefes geçişi zorlanmaktadır. Aynı şekilde sırtüstü yatış pozisyonu horlama nedenleri arasında kabul edilir. Horlayan hastalara sağa dönük şekilde uyumaları önerilir. Sol tarafa doğru olan yatışlar da kalp üzerinde baskı yapıldığından dolayı kalp krizi riski taşımaktadır.

Sinüzit Hastalığı, Alkol kullanımından doğan horlama nedenleri :

Sinüzit hastalığı ve alkol kullanımı yüksek horlama nedenleri arasındadır. Sinüzit hastalığından burun tıkanıklığı sorunu hat safhadadır. Burun tıkanıklığı sebebi ile hasta sürekli ağzından nefes alıp verir. Boğaz kuruluğu ve soluk alış verişinde oluşan titreşim ile birlikte kişilerde horlamaya sebep olacaktır.

Alkol kullanımı boğazda ani gevşeme ve daralmalara sebep olur. Boğazdan rahat geçemeyen hava horlamaya sebep olur.

horlama nedenleri

Uykuda nefes durmasından kaynaklanan horlama nedenleri (Uyku Apnesi) : 

Boğazın hava akışını durdurması durumuna uyku apnesi hastalığı adı verilmektedir. Uyku apnesinin en sık görülüğü kişiler sigara kullanan insanlardır. Uyku apnesi uyku süresince sürekli tekrarlar. Kişiler farkında olmadan uyanıp tekrar uyurlar. Nefes durmasından dolayı beyine giden oksijen miktarında azalma olmaktadır. Uyku apnesi tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalık olup, önemli horlama nedenleri arasında kabul edilir.

 

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Horlama tedavisi, Üniversite Hastaneleri ve Uyku Tedavi Merkezleri tarafından yapılmaktadır. Hastalar bu merkezlerde uyutularak polisomnografi (uyku testi) ile  bir takım araştırmalara tabi tutulurlar. Bulunduğunuz şehir de uyku tedavi merkezi bulunmaması durumunda, size en yakın hastanenin Kulak Burun Boğaz branşına başvurabilirsiniz. Lazerli horlama tedavisi ve uyku merkezleri tarafından yapılan profosyonel tedaviler ile horlamaya kesin çözüm bulabilirsiniz.

Sağlıklı ve Sessiz Günler Dileriz…

Sağlık Köşemize Bekliyoruz…

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM