Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi, daha çok tropik alanlarda  yetişen ve dışı sert, kalın kabuklu içindeki  meyveleri yenilebilen bir palmiye türüdür. Hindistan cevizinin içindeki beyaz etli kısmın kurutularak soğuk sıkım yöntemiyle katı halde Hindistan cevizi yağı elde edilir. Cilt bakımı ve saç bakımı için hindistan cevizi yağı faydaları oldukça fazladır.

Makyajınızı temizleyin
Ceviz büyüklüğünde bir miktar alıp yüzünüze masaj yaparak sürün. Daha sonra makyaj temizleme pamuğuyla silin. Sildikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Suya dayanıklı göz makyajınızı ve kırmızı rujunuzu kalıntı bırakmayacak şekilde temizler.

Saç bakımınızı yapın
1 yemek kaşığı alarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Özellikle saç uçlarına daha yoğun uygulayın.

30 dakika bekledikten sonra 10 dakika boyunca ılık su ile durulayın. Eğer durulanmadığını hissederseniz tekrar durulayın. Bu uygulamayı duştan önce veya duştan sonra uygulayabilirsiniz.

Peeling yapın
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ile 1 tatlı kaşığı esmer şekeri (toz şeker de olabilir)  karıştırın. Cildinize peeling yapın ve durulayın. Cildinizdeki ölü derileri atarak doğal parlaklık kazanacak ve cildiniz canlanacaktır.

Saçınıza şekil verin
Bir türlü yatışmayan ve şekil almayan asi bukleleriniz varsa eğer az bir miktar yağ alıp elleriniz arasında ısıtın ve saçlarınıza şekil verin.

Cildinizi nemlendirin
Nemlendirme açısından en etkili yağlar arasındadır. Aynı zamanda diz, dirsek ve eklem yerlerindeki kararmayı da önler.

Duştan 15 dakika önce kararma olan bölgelere uygulayın. Ilık su ile güzelce durulayın.

Kütiküllerinize bakım yapın
Manikür yapmadan önce tırnak ve tırnak derinizi nemlendirebilirsiniz. Yumuşamış olan kütiküllerinizi kolaylıkla itebilir veya kesebilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Doğal Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

 

Hindistan Cevizi Yağının Diğer Kullanım Alanları

Dudak nemlendiricisi

Hindistan cevizi yağı katı haldeyken ellerimizin ısısıyla yarı katı hale gelebilir. Çok az bir miktar alıp parmaklarınızla ısıtarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu sayede dudaklarınız hem nemlenmiş olur hemde çevrenizdeki kötü şartlara koruyucu kalkan oluşturur.

Göz kremi
Göz altı için her krem size uygun olmayabilir. Pahalı ürünler denemek yerine bu yöntem size yardımcı olacaktır.

Her gece uyumadan 1 saat önce parmak uçlarınızla bir miktar yağ alarak  göz altlarınıza masaj yaparak uygulayın. Gözünüze kaçırmamaya dikkat edin.

Göz altı torbalarının giderilmesinde ve ince çizgilerin onarılmasında yardımcı olacaktır.

Tıraş köpüğü olarak kullanın
İnce bir tabaka halinde cildinize sürün daha sonra tıraşınızı olun. Tıraş köpüğü görevi gören bu yağ, pürüzsüz bir şekilde tıraş olmanızı sağlayacaktır.

Gece kremi olarak kullanın
Gece yatmadan 15 dakika önce cildinize masaj yaparak uygulayın ve yağı temizlemeden  uyuyun. Siz uyurken antioksidan ve onarıcı etkisiyle cildinizin onarılmasına yardım edecektir.

Yaralarınızı iyileştirin
Kesik sıyrık gibi yaralarınızın üzerine sürüldüğünde acıyı azaltır,  bakterilerden korur, yaranın iyileşmesine yardımcı olur.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM