En Yaygın Hastalık isimleri – Dünyada En Fazla Hangi Hastalıklar Var?

En Yaygın Hastalık isimleri – Dünyada En Fazla Hangi Hastalıklar Var?

EN YAYGIN HASTALIK İSİMLERİ

Gün geçtikçe artan hava kirliliği, genetiği ile oynanmış hormonlu gıdalar, daha fazla ürün vermesi için bitkiler ve hayvanlara uygulanan hileler, artan teknoloji sayesinde daha az fiziksel hareketler ile gerçekleştirilen işler, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi kötü alışkanlıklar ile çoğu hastalık yaygınlaşmaya ve genetik olmaya başladı. Bu yazımız da en yaygın olan hastalık isimleri ‘ni gerçek verileri ile sergiledik.

 

En yaygın hastalık isimleri ‘nin birinci sırasında ŞEKER HASTALIĞI geliyor.

Her doğan 100 bebekten 4 ‘ü şeker hastası olarak dünyaya gelmektedir. Yetişkinler de ise bu durum daha da ciddi. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalar sonucunda şeker hastalığının oranı %40 dır.

Bilinçsiz şeker kullanımı, aşırı tatlı tüketimi, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamın sebep olduğu şeker hastalığının soya çekim (ırsi) olduğu bilinmektedir.

Hastalık isimleri – Şeker Hastalığı

En yaygın hastalık isimleri ‘nin  ikinci sırasında KALP HASTALIĞI

100 kişiden 28 ‘inin kalp hastalığına sahip olduğu belirtiliyor. Çoğunlukla soya çekim yani genetik bir hastalık olmasının yanında, sağlıksız ve aşırı yağlı beslenme, sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan dolayı kalbe giden damarların tıkanarak gerekli ve yeterli olan oksijen miktarını gönderemediğinden kalp hastalığı ve kalp krizi kaynaklanmaktadır.

Hastalık isimleri – Kalp Hastalığı

En yaygın hastalık isimleri ‘nin üçüncü sırasında TANSİYON HASTALIĞI

%25 olarak listemize yerleşen tansiyon hastalığı, kan basıncının artışı ve azalışındaki ani düşüş veya artışından kaynaklanan rahatsızlıktır.

İdeal tansiyon oranı Büyük Tansiyon = 12 – Küçük Tansiyon 8 olarak kabul edilmektedir.

Tansiyon Hastalığı Nedenleri : Alkol içmek, aşırı tuz kullanımı, tiroid hastalığı, hormonal hastalıklar ve genetik gibi sebepler kan basıncı dengesini bozarak tansiyona sebep olurlar.

Hastalık isimleri – Tansiyon

 

Listenin dördüncü sırasında KANSER HASTALIĞI

En fazla kanser kadınlarda görülür. Her 10 kadından 3’ü meme kanseridir. Kadınların her yıl sağlık kuruluşlarına başvurarak Ca kanser testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Meme kanserini Akciğer kanseri ve kolon kanseri takip ediyor. En çok ölüm akciğer kanserinden olduğu bilinmektedir.

Hastalık isimleri – Kanser

 

Listenin beşinci sırasında NEFES DARLIĞI (Dispne)

Rahat nefes alamama, boğulma hissi gibi semptomları bulunan nefes darlığı hastalığı, bronşların küçülmesi ile akciğere giden havanın azalması olarak belirtiliyor.

Hastalık isimleri – Nefes Darlığı Dispne

 

 

Listenin altıncı sırasında REFLÜ hastalığı var

Reflü midede ki asidin yemek borusuna gelmesi olarak tanımlanır. Mide yanması ve ağrısı, mide ekşimesi, rahat nefes alamama, karın şişmesi gibi şikayetler görülebilir.

Hastalık isimleri – Reflü
Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM