Hamilelikte Uykusuzluk, Gebelikte Uyku Sorunu

Hamilelikte Uykusuzluk, Gebelikte Uyku Sorunu

Hamilelikte Uykusuzluk, Gebelikte Uyku Sorunu

Uykusuzluğun en büyük sebebi olan heyecan, panik durumu ve tedirginlik hamileliğin öğrenildiği ilk andan itibaren anne adaylarında başlar. Anne olacağını öğrenen kişide aşırı heyecan olacağı için çoğu kadında hamilelikte uykusuzluk veya kuş uykusu dediğimiz hafif uyku halini alması yüksek ihtimaldir.

Yanlış yatar mıyım? Bebeğime zarar verir miyim? Nasıl bir anne olacağım veya bebeğim şuanda nasıldır, ne yapıyordur düşüncelerine kapılan anne adayında bu semptomların yaşanması muhtemel davranışlardır.

Anne vücudu, karnında ki bebeği büyütme ve geliştirme çabasında olduğu için hamilelik dönemin de vücudun dirençli kalması, bu sebeple kadının iyi dinlenmesi ve rahat uyuması çok önemlidir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde nefes darlığı, rahat nefes alamama, bel ağrısı, vücut krampları ve reflü hastalığı sıkça görülür. Bunlar rahat uyku ve uykuya dalmada büyük zorluklara sebep olabilir.

Hamilelikte Uykusuzluk Sorunu

Anne adayının hamilelik döneminde aşırı çay ve kahve gibi uyarıcı maddeleri tüketmemesi, kola ve gazoz gibi asitli içecekleri tercih etmemesi hem uyku, hem de midesi açısından önemlidir. Taze sıkılmış meyve suları, süt gibi sağlıklı içecekleri vücut sağlığı açısından da faydalıdır.

Hamileliğin ilk 5 ayında mide bulantısı ve kusma durumları sıkça görülebildiğinden bu dönemde gece uykusunu rahat geçiren anne sayısı azdır. Ayrıca bebek anne karnında büyüdükçe idrar torbasına baskı olur. Bu baskıdan dolayı sık idrara çıkma isteği oluşabilir. Bu durumda uykunuz sıkça bölünecektir.

Hamilelikte Uykusuzluk ve Doğru Yatış Pozisyonu

Not: Çok sık idrara çıkma isteğiniz var ise idrar yolu enfeksiyonu olabilme ihtimaline karşı bu durumu Uzman Doktorunuz ile görüşün. Hekiminizden İdrar tahlili yapmasını talep edebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu hamilelikte çok önemlidir. Düşüklerin çoğu sebebi İdrar yolu enfeksiyonudur.

 

hamilelikte uykusuzluk

Erkeklerin çoğu hamile kadınlarda olan bu değişiklikleri bilmediğinden dolayı, eşlerinin uykusuzluk durumunu tamamen psikolojik olarak düşünürler. Bu kanı da tamamen yanlıştır. Eşlerinize hamilelikte olan hormon değişikliğini ve vücudunuz da olan ve olabilecek durumları araştırmasını söyleyin. Kendisine bu makalemizi okuyarak bilgilendirin.

Gebelik konusunda bilgili bir erkek, anne adayının tüm hamileliği boyunca yardımcı ve bilgisiyle destek olarak bu işi birlikte daha keyifli hale getirecektir.

 

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında fikir, düşünce ve bilgileriniz var ise lütfen yorum yazınız.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM