Hamilelikte Kilo Alımı Kontrolü

Hamilelikte Kilo Alımı Kontrolü

Hamilelikte Kilo Alımı Kontrolü

Kadınların %85 oranın da büyük bir çoğunluğu, toplam hamilelik süresince 12 ila 16 kilo arasında kilo almaktadır. Hamilelikte kilo alımı çoğu sağlık uzmanı tarafından normal görülür. Fakat sağlıklı ve kontrollü kilo artışı için bir kısım durumlara dikkat etmeli ve uzmanınızın dediklerini uygulamalısınız.

 

Gebeliğin ilk 2 ila 4. Ayları arasında mide bulantısı, iştahsızlık ve kusma durumları sık görüldüğü için hamilelikte kilo alımı çok daha az olacaktır.

 

Gebelik süresince bebek anne karnında günden güne büyümektedir. Annenin kilosunda meydana gelen artışın en çoğunu bebek oluşturur, 1 kilo amnios sıvısı, 3-4 kilo yağ artışı, Rahim de -900 ila 1000 gram gibi artışlar meydana gelir.

Hamilelikte Kilo Alımı ve Kontrolü
Hamilelikte Kilo Alımı ve Kontrolü

Hamilelik döneminde sıkı diyet yapmak doğru değildir. Hamile kalmadan önce diyet yapılmalı, hamilelik için uygun kiloya gelinmelidir. Gebelik süresince yediğiniz, içtiğiniz her şeye dikkat etmek zorundasınız.

 

Bebeğin anne karnında ki gelişimi için gerekli besin maddelerini almamak hem sizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi engeller hem de bebeğiniz için olumsuz şartlar doğurabilir.

Bebeğin doğumundan sonra anneler hastaneden, çoğunlukla hamilelikten önceki kilosunun 4-6 kilo fazlası ile çıkarlar.

 

Doğum sonrasında anne sütüne zarar vermeyen diyetler yapabilir, hamilelik süresince aldığınız fazla kilolardan, vücut sarkmalarınızdan kurtulup, sıkı bir vücuda tekrar sahip olabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca spor, egzersiz hareketlerini rahatça yapamadığınız için vücudunuz oldukça hamlaşır ve hantallaşır. Karın, mide hareketleri, mekik,  bol bol yürüyüş, tempolu koşmak ve ip atlama doğum sonrası için önerilen spor hareketleri arasında gelmektedir.

Hamilelikte Kilo Alımı

İlk 10 hafta ve öncesi alınan 1-3 kilo,

  1. Hafta da 6 ila 8 kilo,
  2. Hafta da 9 ila 12 kilo
  3. 30-40. Hafta da 12-16 kilo normal kabul edilmektedir.

 

Nadiren de olsa hamilelik süresince kilo almayan veya sadece bebeğin ağırlığı kadar kilo alan anneler de vardır. Çoğu kadının arasında kıskanılan bir hamilelik dönemi geçirirler

Fakat bazı kadınlar 9 ay boyunca iştahsızlık ve mide bulantısı, kusma durumu kesilmez. Bu yüzden kilo almayan kadınlar da bulunmaktadır.

 

Hamilelik sonrasın da aldığınız fazla kiloları vermek için sizleri mükemmel tarifler ve zayıflama sırlarının olduğu Diyet-Yemekler köşemize davet ediyoruz

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında fikir, düşünce ve bilgileriniz var ise lütfen yorum yazınız.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM