Gül Hastalığı (Rosa) ve Tedavi Yolları

Gül Hastalığı (Rosa) ve Tedavi Yolları

Gül Hastalığı (Rosa) Tedavisi

Pityriasis Rosea bir deri hastalığıdır.

Gül Hastalığı, Vücuttaki direnç düşüklüğü, vücut bağışıklığının azalması, aşırı yorgunluk, stres ve depresyon durumlarında oluşmaktadır. Genellikle 15-50 Yaşları arasında ve beyaz tenli bayanlar da görülmektedir. Erkekler de gül hastalığına maruz kalma oranı çok daha düşüktür.

Gül Hastalığı Belirtileri

Vücutta kızarıklık, kırmızı lekeler ve kabuk bağlama şeklinde görülür. Vücudun üst bölgelerinde çoğunluktadır. En yaygın olarak yüz, göz çevresi, kafa (saç derisi), kulak ve kulak içi, boyun, göğüs, sırt çevresi, kollar ve omuzlar şeklindedir. Nadiren de olsa bacaklar da görülür.

Gül (Rosa) hastalığının bulaşıcılığı kesinlikle yoktur. Ayrıca bu hastalık bir vücut mantarı değildir. Eski bilgilere göre bir bakteri ve virüs’e bağlı olmadığı bilinmektedir. Fakat günümüz araştırmaların da Gül hastalığının bir virüs olduğu kanıtlanmıştır. Hastalığa maruz kalan kişi en yakın sağlık kuruluşunun, dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurmalıdır.

Gül Hastalığı ve Gül Hastalığı Tedavisi
Gül Hastalığı ve Tedavisi

Hastalığın bazı türleri ciltte kaşıntıya sebep olmaktadır. Bölgeyi kesinlikle kaşımayın. Hastalıklı bölgeyi kaşımak cilt üzerinde tahrişe sebep olacağından iyileşmeniz kesinlikle yavaşlayacaktır. Gül hastalığına maruz kalmış bölgeye 5 ila 10 dakika arasında güneş ışığı uygulayınız. Fakat özellikle yaz aylarında direkt olarak güneş ışığı uygulamayınız. Örneğin sahilde güneşlenmek iyileşmeyi zorlaştırmaktadır.

Duş alırken sıcak suyu bir süre terk etmek zorundasınız. Vücudunuzu,  ılık veya soğuk suya yakın bir sıcaklık ile yıkamanız bu süreçte çok önemlidir. Cildinizi sürtünmeden uzak tutunuz ve kıyafetlerinizin altına mutlaka pamuk bir atlet giymeniz önerilmektedir.

Cilt yapısının ince ve narin olmasından dolayı kadınlarda daha sık görülen gül hastalığı esmer ve kumral tenli kişilerde daha nadir görülür.

Hastalık sürecinde ki kişi hamam, sauna ve buhar odaları gibi aşırı sıcak mekanlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Hastalık bahar ve yaz aylarında daha sık görülür. Unutmayın ki gül hastalığı sıcaktan nefret ediyor.

Gül Hastalığı Pityriasis Rosea
Gül Hastalığı ve Tedavisi

Gül Hastalığı Lekeleri Nasıl Geçer? Gül Hastalığı Lekelerinden Kurtulun !

Bu hastalık nadiren de olsa vücutta iz bırakabilir. Eğer hastalığınız geçmiş fakat vücudunuz da lekeler kaldıysa, hastaneler veya güzellik merkezleri size bu konuda destek verebilir. Lazer uygulamaları ile birkaç seansta izlerden %90-100 arasında kurtulmak mümkün.

Eğer rahatsızlık göz kapağı çevresinde görülmüş ise, göz kaşınması ve göz kapağı batması gibi rahatsızlıklar doğurabilir. Göz hastalıkları uzmanından bu konuda destek alabilirsiniz.

İyi tedavi olursanız Gül hastalığından 1 ila 6 ay içerisinde kurtulabilirsiniz. Bu hastalık için kulaktan dolma ve uzman bir kişi tarafından önerilmedikçe her söylenen tedaviyi uygulamayınız. Cilt sağlığı kolay geri kazanılmayan önemli bir husustur.

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM