Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır? Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır? Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır? Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Göz tembelliği, (ambliyopi) gözün az veya bulanık görmesinden kaynaklanan sebepler ile yeterince kullanılması sonucunda oluşan hastalığa verilen isimdir. Yetişkinlerde göz tembelliği hemen oluşmaz. Göz tembelliği hastalığı çocukluktan başlayarak, kişilerin gözünü kullanma alışkanlıklarına göre zamanla oluşmaktadır. Göz tembelliği tedavisi mümkün olan bir hastalık olup, bazı durumlarda ırsi olarak görülmektedir.

Göz tembelliği belirtileri yaşayan kişiler, Göz Hastalıkları Uzmanına danışarak “göz tembelliği testi” yapmaları gerekmektedir.

Göz tembelliği tedavisi konusunda uygulayabileceğiniz en iyi yöntem, göz tembelliği yaşadığınız gözünüzü daha aktif olarak kullanmaya çalışmak olmalıdır.

göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır sagliklikalnet
göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır sagliklikalnet

Göz Tembelliği Egzersizleri

Uzman Hekim, Göz muayeneniz sonucunda hangi gözünüzde tembellik var ise;

1- Sağlam olan gözünüzü 30 dakika boyunca kapatıp, açık olan gözünüz ile günlük işlerinizi yapmaya çalışınız. (En iyi yöntem, gözlük takıp, sağlam olan gözün üzerinde ki camı bantlayarak kapatmaktır.) Bu egzersiz, kullanmadığınız gözünüzde ki kasları kullanarak göz tembelliğinden kurtulmanıza yarayacaktır.

2- Göz kaslarınızı geliştirmek için kullanacağınız göz tembelliği tedavisinin ikinci ve en önemli yöntemi de “uzağa bakma” yöntemidir. Gözünüz sürekli yakın ve bilindik nesneleri görerek zamanla tembelleşir. Telefona bakmak, televizyon izlemek, evinizin yada iş yerinizin içindeki nesneleri beyniniz sürekli olarak gördüğü için ezberler. Çalışmayan göz kaslarından dolayı göz tembelliği meydana gelir.

Bir manzaraya bakmak, gözünüzün göreceği en uzak noktaya odaklanmak, göz sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

göz tembelliği tedavisi göz tembelliği testi sagliklikalnet
göz tembelliği tedavisi göz tembelliği testi sagliklikalnet

Göz tembelliği tedavisi & Uzağa bakma yöntemi :

Örnek verecek olursak, yüksek bir yere çıkıp tepenin herhangi bir alanından görebileceğiniz en uzak alana 10 saniye boyunca odaklanarak bakın. Ardından baktığınız alanın yanında ki başka bir nesneye odaklanın. Bu işlemi 3 dakika boyunca 2 günde bir günaşırı olarak tekrarlayın. Bu egzersizde gözleriniz ve göz kaslarınız oldukça fazla yorulacaktır. Fakat göz tembelliği belirtilerini azaltan en etkili yöntem uzağa bakma yöntemidir.

Göz tembelliği, çoğunlukla tek gözde görülmektedir. Bu hastalık çoğu kişi tarafından farkedilmese de 100 kişiden 10’unda vardır.

Göz Tembelliği Neden Olur?

1- Şaşı Göz Tembelliği

Göz kayması sebebi ile gözün kullanılmaması veya az kullanılması sebebi ile göz tembelliği belirtileri görülür.

2-Bulanık görme ve Göz bozukluğu

Hastalar farkında olmadan, bulanık gören veya görme bozukluğu olan gözü diğer göze nazaran daha az kullanması sebebi ile oluşur.

3- Bir nesneye bakar iken, odaklanırken tek gözü kapatmak

4- Bilgisayar monitörünün sağ köşede veya sol köşede tutulması. Bilgisayar ekranı mümkün oldukça göz hizasında ve karşıda olmalıdır.

5- Tv izleme esnasında başın sürekli aynı yönde olması, diğer gözün az kullanılmasını tetikler.

6-Katarakt hastalığı

7- Gözde Tümör hastalığı

Dünya göz hastanesinin sunduğu göz testine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Göz tembelliği tedavisi ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  • Evet Bilal Bey; Göz tembelliği hastalığından yazımızda anlatılan bilgileri kullanarak hızlıca kurtulmak mümkün. Yorum için teşekkürler.

 1. Merhaba,
  Şimdi siz de düzenlenmekte olan web etkinliğine katılabilirsiniz. Blogum Harika kampanyası ile websiteniz veya blogunuzla kazanmaya aday olun, websitenizi tanıtın, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı içerisinde yeniden düzenliyoruz. Katılım için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Web : http://www.blogumharika.com/
  Mail: iletisim@blogumharika.com

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM