UA-100634586-1
Sağlıklı Kal
Evde Glutensiz Un Tarifleri
Sosyal Medyada Paylaş

Evde Glutensiz Un Tarifleri

EVDE GLUTENSİZ UN YAPIMI

Evde glutensiz un yapımı ve unlarla hazırlanan çeşitli tarifler hayat kurtarıcı olabilir. Gluten bir protein çeşididir. Buğday, yulaf, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunur. Bazı kişiler bu proteini içeren besinler tükettiğinde kabızlık, halsizlik, kilo kaybı, kansızlık gibi birçok olumsuz durumla karşılaşır. Bu kişiler glutene alerjisi olan çölyak hastalarıdır. Çölyak hastalığı taşıyan kişiler uygun bir beslenme yöntemi uygulamadığı takdirde hastalık ilerleyerek bağırsak kanseri, kısırlık, kemik kırıkları gibi sonuçlara sebep olabilir. Bugün çölyak hastaları için buğday, yulaf, arpa ve çavdara alternatif olabilecek glutensiz un tarifleri vereceğim. Böylece  çölyak hastası bir kişi, gluten içeren unlarla hazırladığı tarifleri bu alternatif unlarla hazırlayarak sevdiği kek ve börek tariflerinden vazgeçmek zorunda kalmayacak! Ayrıca bu un tarifleri yüksek besin değerleri ve doyuruculuk oranlarına sahip olduklarından kilo vermek isteyenlerin de tariflerinde rahatlıkla kullanabilecekleri alternatiflerdir.

Glutensiz Un Tarifleri

Glutensiz Un
Glutensiz Un Tarifleri

1-PİRİNÇ UNU TARİFİ

Kırık pirinci, bulanık suyundan arınana kadar iyice yıkayın ve derin bir kaba alın. Üzerini geçecek kadar ılık suda akşamdan bekletmeye başlayın. Ertesi gün pirinci süzün, 20 dakika kadar süzgüde bekletin ve geniş bir bezin üzerine elinizle yayın. Bu şekilde güneş gören bir yerde ıslaklığından kurtulmasını bekleyin. Pirinç nemliyken üzerini başka bir bezle kapatın. Havan sopası yardımıyla ufalayın. Ardından birkaç kez robottan geçirin. İyice ufalandıktan sonra bir kez de elekten geçirin. Tamamen kuruması için tekrar bir bez üzerine serin ve tamamen kuruduktan sonra glutensiz pirinç ununuz kullanıma hazır!

2-NOHUT UNU TARİFİ

Nohutu akşamdan ılık suda bekletmeye başlayın. Ertesi gün süzün. 15 dakika kadar süzgüde bekletin. Fırın teli üzerine bir yağlı kağıt serin. Üzerine nohutu yayın. 180 derecede kurutun. Kuruduktan sonra ılık denecek kadar soğumasını bekleyin. Ilıkken birkaç kez robotta çekin. Kabuklardan kurtulmak ve daha ince bir un elde etmek için elekten geçirin. Bir bez üzerine sererek nemli kalmadığından emin olun. Tamamen kuruduktan sonra glutensiz nohut ununuz kullanıma hazır!

3-MERCİMEK UNU TAFİFİ

Kırmızı mercimeği, bulanık suyundan arınana kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar ılık suda akşamdan bekletin. Ertesi gün mercimeği süzün ve fırın tepsisine serdiğiniz yağlı kağıt üzerine elinizle yayın. Fırında 140- 150 derecede kurutun. Kuruduktan sonra soğumasını bekleyin. Robotta birkaç kez çekin. Ardından elekten geçirin. Tamamen kuruduğundan emin olmak için bir bez üzerinde güneş alan bir yerde bekletin ve glutensiz mercimek ununuz kullanıma hazır!

NOT: Pirinç unu özellikle kurabiye, muhallebi, puding, krep; nohut unu ve mercimek unu ise özellikle kek, poğaça, muffin, simit, lavaş yapımında kullanılabilir.

 

Glutensiz Un
Glutensiz Un Tarifi

 

Yorum Yazın
Etiketler

Cevap Yazın

Bir adet yorum var.

  1. Bu tarifi yeni gördüm. Teşekkür ederim. Bu unlar ile en azından istediğimizi yiyebiliriz

Cevap Yazın

Tüm Hakları Saklıdır © 2017 SağlıklıKal.Net by İ. KAÇAR