Diyet Yemekler – Ayşe Abla Serisi 3

Diyet Yemekler – Ayşe Abla Serisi 3

DİYET YEMEKLER

Bu yazımızda yine daha önce oluşturduğumuz 85 kilo ve göbek yağlarından kurtulmak isteyen Ayşe Abla profili üzerinden diyet yemekler akşam yemeği eleştirisi ve onun alternatifi diyet yemekler ile devam ediyoruz.

Ayşe Ablanın akşam yemeği menüsüne baktığımızda şunları görüyoruz:

Üzerine eritilmiş tereyağı ile servis edilen bir kase mercimek çorbası, bir orta boy yemek tabağı kadar tavuk sote, bir orta boy yemek tabağı kadar klasik çubuk makarna. Ayşe Abla bu yemeklerin üzerine iki dilim baklava tüketti.

Daha önceki yazımızda da olduğu gibi önce bu tercihlerin bir eleştirisini yaparak başlayalım, sonra Ayşe Ablanın tercihleri doğrultusunda alternatif bir diyet yemekler menüsü oluşturalım.

diyet yemekler
Sağlıklı Diyet Yemekler

Eleştireceğimiz ilk konu Ayşe Ablanın vücudundaki fazla kilo ve göbeğindeki yağlardan rahatsız olmasına rağmen yiyeceklerde aldığı yağ miktarına dikkat etmemesidir.

Mercimek çorbasının üzerine gezdirilen eritilmiş tereyağı onun için oldukça yanlış bir uygulamadır.

Ayşe Abla hedefine ulaşmak istiyorsa hem pişirme hem de servis aşamalarında çorbasına yağ eklemekten bir an önce vazgeçmelidir. İkinci konu tavuğun pişirme yöntemiyle ilgilidir. Tavuğu

bu şekilde pişirerek aldığı yağ ve kalori miktarını yükseltmiştir.

Üçüncü konu tercih ettiği makarnanın miktarı ve niteliği ile ilgilidir. Makarna olarak besin değeri düşük olan klasik/beyaz makarnayı tercih etmesi ve bunu da bir orta boy yemek tabağı kadar

tüketerek aşırıya kaçması oldukça yanlıştır. Son konu ise yemek üzerine ara vermeden tatlı tüketmesi ve üstelik bu tatlının da baklava olmasıdır!

diyet yemekler
Sağlıklı Diyet Yemekler

Sağlıklı Diyet Yemekler Yapmak Zor Değil !

Ayşe Abla için onun tercihleri doğrultusunda hazırladığımız alternatif akşam yemeği menüsü ise şöyledir :

Bir kase pişirilme ve servis edilme sırasında yağ eklenmeyen mercimek çorbası, bir adet fırınlanmış tavuk budu, iki yemek kaşığı kadar tam buğday çubuk makarna.

Yazılarımızda önemle vurguladığımız gibi bunlar Ayşe Ablanın tercihleri doğrultusunda üretilen alternatifler olmasına rağmen Ayşe Ablanın yemek üstüne tercih ettiği tatlı konusunda herhangi

bir alternatif üretmeyeceğiz!

Çünkü özellikle akşam yemeklerinden sonra mümkünse tatlı tüketilmemeli ancak çok istisnai olarak tüketilecek olursa ana yemek ile tatlı arasında en az 2 saat bulunmalı ve bu tatlı tercihi rafine

şekerle yapılan bir tatlı olmamalıdır!

Daha sonraki yazılarımızda rafine şekerle üretilen tatlılar yerine tercih edilebilecek doğal şekerle üretebileceğiniz, şekersiz pasta  , şekersiz kek  ve şekersiz mükemmel tariflere  yer vereceğiz.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM