Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi ?

Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi ?

Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi ?

Kelimeler, günlük hayatta onlara yüklenen anlamlar ile var olurlar. Onlara yüklenen anlamlar insanların sosyal ilişki ağlarından ve yaşam tarzlarından bağımsız olarak düşünülemezler. Bugün diyet yapmak ve dengeli beslenmek arasındaki farkı bu çerçevede ele alacağız. Diyet yapmak ve dengeli beslenmek arasındaki farkı ortaya koyarken günlük hayatta bunlara yüklediğimiz anlamları ele alacağız. Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi ? sorusunun cevabını ve kararınızı makalemi okuduktan sonra alabileceksiniz.

Yüklenen bu anlamlar dolayısıyla bir tercih yapıp yapmamamız gerektiği ve eğer sağlıklı yaşamak adına bir tercih yapacaksak bu tercih doğrultusunda beslenme tarzımızı nasıl şekillendirmemiz gerektiği hakkında temel noktalara değineceğiz.

Kelime anlamı çerçevesinde düşünecek olursak diyet yapmak, sağlığı korumak adına kişinin kurallarına uyduğu beslenme düzenidir. Ancak günlük yaşamımızda yüklediğimiz anlam çerçevesinde düşünecek olursak diyet yapmak, kilo vermek için az yemektir.

 

Dengeli beslenmek, kelime anlamı itibariyle sağlığı korumak adına besinlerden alınan öğelerin ölçülü ve düzenli olmasıdır.

Günlük hayatta ona yüklediğimiz anlam çerçevesinde düşünecek olursak dengeli beslenmek, “diyet yapma” nın aksine, kelime anlamına eşdeğer bir anlamda yani ölçülü ve dengeli beslenmeyi karşılayacak şekilde kullanılmaktadır.

 

Kelime anlamı ile günlük yaşamda kullanılan anlamı farklılaşmış olan “diyet yapmak” terimini hayatımızdan olabildiğince uzaklaştırmak sağlıklı beslenmek adına doğru bir tercih olacaktır.

Çünkü günlük yaşantımızda “kilo vermek için az yemek” anlamıyla var olan “diyet yapmak”, bir beslenme yöntemi olarak uygulanmaya çalışıldığında besinlerden dengeli bir şekilde alınması gereken öğelerin (vitamin, protein, mineral…)dikkate alınmamasına sebep olabilmektedir.

Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi
Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi ?

 

Kelime anlamı ile günlük yaşamda kullanılan anlamı eşdeğer olan ve bir beslenme yöntemi olarak uygulandığında sağlık adına olumlu sonuçlar elde etmeye yarayacak “dengeli beslenme” çerçevesinde ise dikkat etmemiz gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır.

1- Beslenmedeki amaç karın doyurmak değil, sağlığı korumak ve böylece kaliteli yaşamak olmalıdır.

 

2- Temel besin gruplarının tümü (sebze-meyve grubu, süt grubu, et-baklagil grubu, tahıl grubu)  dikkate alınmalıdır. Bu gruplar arasındaki denge kişiye özel olarak oluşturulmalıdır yani yaş ve kilo dikkate alınmalıdır.

 

3- Besinler belli aralıklarla yani düzenli olarak tüketilmelidir. İki ana öğün arasında bir ara öğün olmasına ve bu ara öğünlerden birinde kuru yemiş bulundurulmasına özen gösterilmelidir.

 

4- Besinleri tüketirken ölçülü olmaya dikkat edilmelidir.

 

Peki ya sizce Diyet Yapmak mı, Dengeli Beslenmek mi ?

 

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Sizin de bu konu hakkında fikir, düşünce ve bilgileriniz var ise lütfen yorum yazınız.

 

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Ben diyet yapmaktan çok dengeli beslenmek ile diyet yapma taraftarıyım. Her şeyi yiyip dal gibi olan arkadaşlarımda var 🙂
    Herşeyi yiyip dal gibi olmak.. Tam benlik.
    Bilgilendirme yazısı için teşekürler 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM