Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Tedavisi

BEHÇET HASTALIĞI NEDİR?

Behçet Hastalığı tam olarak açıklanabilmiş bir hastalık olmamasına karşın, uzun süre geçmeyen yaralar ve enfeksiyonlar olarak tanımlanabilir. Bu hastalık ilk kez Doktor Hulusi BEHÇET tarafından 1937 yılında bulunmuştur.

Behçet hastalığı belirti ve bulguları kişiden kişiye değişmektedir.!

Bazı kişiler de deri üzerinde ve ağızda yaralar şeklinde görülen bu hastalık, bazı kişilerde eklemlerde ağrı, iltihap ve kas tutulmamaları şeklinde görülmektedir.

Behçet Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Hastanelerin Romatoloji Branşına başvurmalısınız. Behçet Hastalığı Paterji testi ile anlaşılmaktadır. Çoğunlukla Üniversite ve Araştırma Hastanelerinde yapılan bu test deri altına uygulanır. Test sonucunuzu 1-2 gün içerisinde alabilirsiniz.

Hastalığınız cilt üzerinde yaralar halinde görülüyor ise krem ve ilaç tedavisi ile kolayca kontrol altına alınabilir. Fakat beyin, eklemler ve iç organlarınız da görülüyorsa daha detaylı ve kontrollü bir tedaviye ihtiyacınız var demektir…

Behçet hastalığı hormonal durumlardan ötürü erkeklerde daha sık görülmektedir. Bu hastalık kalıtsal veya ırsi değildir.

Bu hastalıkta en dikkat edeceğiniz organ gözlerdir! Hastalığınız, göz enfeksiyonu veya göz damarlarında tıklanma şeklinde görülmesi durumunda tedbiri elden bırakmayın. Göz rahatsızlığı olarak görülen ve tedavi edilmeyen Behçet hastalığı körlüğe sebep olabilir…

Hastalığın en çok görüldüğü alanlar ağız içi, dudak arkası yaraları, cinsel organ çevresinde yaralar, beyin damarı tıkanmaları, eklem ağrıları romatizmaları, göz ve çevresinde yaralar, göz damarı tıkanmaları dır.

Behçet Hastalığı Ağız Yaraları

Behçet Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalığın bulaşıcılığı kesinlikte yoktur.

Behçet Hastaları ve Hamilelik Durumu

Behçet hastaları hamile kalabilir. Hamileliğini etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Ayrıca bebeklerini rahatça emzirebilirler.

Size Önerilerimiz Var:

  • Cilt temizliğine ve cilt sağlınıza dikkat edin.
  • Diş çürükleriniz var ise en kısa zamanda diş hekimine başvurun. Diş sağlığı ağız yaralarınız için çok önelidir.
  • B Vitamini kullanın. B vitamini eksikliği ciltte ve ağızda yaralar oluşmasına sebep olur. Ayrıca B vitamini hafıza güçlendiricidir ve eklemleriniz için çok faydalıdır.
  • Hareketsiz kalmayın! Tempolu yürüyüşler, spor ve egzersiz yapın.
  • Ağız Yaraları İçin Kişniş Kullanın! En yakın aktardan toz kişniş alın. Günde 2 kere tok karnına 1 tatlı kaşığı kişniş tozunu 1 çay bardağı sıcak suyun içine atarak karıştırıp içebilirsiniz. Kişniş en doğal yara kapatıcı dır.
Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM