Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Formüller

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Formüller

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Formüller

Bağışıklık sistemi, vücudun tüm dış etkenlere karşı olan doğal kalkanıdır. Doğuştan var olan ve sonradan gelişen bağışıklık sistemi her canlıya göre farklılık göstermektedir.

Immün Sistem olarak da anılan bağışıklık sistemi vücutta bir hafıza kaynağı gibi çalışır. İnsan vücudunu tüm mikro organizmalarına kadar hafızasında tutar. Dışarıdan gelen ve kendine yaramayan her şeyi tekrar dışarıya gönderir.

Örnek vermek gerekirse yemek yediğinizde dişlerinizin arasına yabancı bir madde girdiğinde ve bunu çıkarmaya çalışıp başaramadığınız durumlarda bağışıklık sisteminiz devreye girer ve damağınız şişmeye başlar. Damak şiştikçe sıkışan yabancı cisim ya vücut tarafından eritilir yada dışarıya atılır.

Aynı şekilde yemek esnasında boğazımıza batan yemek parçacığı için boğaz, bademcik bölgesinde bir şişlik meydana gelir. Immün sistem vücutta ki bu yabancı cismi geri çıkarmak için savaşır.

İlk kez hamile kalan kadınların bebeklerini daha ilk aylarda düşürdüğüne çok kez şahit olmuşsunuzdur. Rahimde oluşan gebelik durumunu bu sistem yabancı madde olarak görmekte ve dışarıya atmaya çalışmaktadır. Çoğu uzman ilk düşüklerin sebebini bu duruma bağlamaktadır.

 

Bağışıklık sistemi (Immün Sistem) hücrelerimizin savaşçılarıdır.

Yorgunluk, stres, kötü yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, spor yapmamak, hareketsizlik, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi kötü alışkanlıklar bağışıklık sisteminin zayıflamasına hatta çökmesine sebep olmaktadır.

Her insan vücudunda kanser hücreleri vardır. Çökmüş olan bağışıklık sisteminde bu hücreler büyümeye, gelişmeye ve organlara zarar vermeye başlar. Kanser hastalığı makalemizde ki en kötü örneğimiz olsun.

En basit örnek ile çevremizde milyonlarca virüs bulunmaktadır. Yaşadığımız ortak alanlarda, toplu taşıma araçlarında ve halka açık olan her yerde sayısız bakteri ve virüse maruz kalmaktayız. Bağışıklık sistemimiz bu virüslere karşı koyamadığında grip, nezle dediğimiz hastalıklar ile karşı karşıya kalırız.

Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Formüller

Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Formüller

 • Tek tip beslenmekten uzak durun

Sürekli et yemek yerine vücudumuz için gerekli olan sebzeleri de tüketmelisiniz. Sebzeler bağışıklık sistemini güçlendiren en büyük etkenler arasındadır.

 

 • Meyve Tüketin, az tüketiyorsanız arttırın

Meyveler doğal vitamin ve lif kaynağıdır. Vitaminler sonradan kazanılmış immün sistemin olmazsa olmazıdır.

 

 • Vücut temizliğine özen gösterin

Elleriniz gün boyunca her yere dokunur. Vücutta en fazla mikrop ellerinizde bulunmaktadır. Mikroplu ellerinizi mutlaka sabun ile yıkayın. Su bulamadığınız yerlerde el dezenfektanları ile temizleyebilirsiniz.

 

 • Vücudunuzu gereğinden fazla yormayın

Yorgun vücutta bağışıklık sistemi çok çabuk zayıflar.

 

 • Uyku süresini ve kalitesini arttırın

Sabah erken kalkmak zorunda iseniz, gece geç yatmayın. Vücudunuzun en az 5, ideal 6 saat uykuya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

 • Sigara ve Alkol tüketmeyin

Sigaranın içinde bulunan zehirli maddeler akciğerlerinizin yapısını bozar. Vücuda oksijen girişini engelleyerek, oksijen dağılımını bozar. Alkol içtiğiniz de karaciğerlerinizin etkilenir. Vücutta ki alkolü atmaya çalışırken karaciğer fazla çalışıp yorulur.

 

 • Spor yapın

Günde en az 30 dakika yürümek sağlığınız açısından büyük fayda sağlar.

 

 • Bitki çayı için

Özellikle kış aylarında içilen doğal bitki çayları, bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük rol oynar.

 

Bağışıklık Sistemi Nedir
Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM