Aktif Akneli Ciltler İçin Bakım

Aktif Akneli Ciltler İçin Bakım

Aktif Akneli Ciltler İçin Bakım

Eylemlerimizin çeşitli sonuçları vardır. Sonuçlar, zamanlamaya ve sürekliliğe göre değişiklik gösterebilir. Bir eylemden en iyi sonucu almak istiyorsak da o eylem ile ilgili zamanlamayı doğru planlamamız ve plan doğrultusunda bir sürekliliğe sahip olmamız gerekir. Bunlar için düzen ve sabır şarttır. Bu yazımda aktif akneli ciltler için bakım, cilt bakımının zamanlama, süreklilik ve dolayısıyla sabır ile ilişkisini ele aldım.

Cilt, sürekli bakıma ihtiyaç duyar ve çoğu zaman istenen sonuca kısa sürede ulaşılamaz.

 

Akneli Ciltler için Bakım da İstenen sonuca ulaşabilmek için 3 kilit nokta vardır:

  1. Düzenli aralıklarla bakımı tekrarlamak.
  2. Bakımı doğru zamanlarda yapmak.
  3. Bakımı uzun zaman sürdürebilmek için sabırlı olmak.

Bu kilit noktalar, akneli cildin pürüzsüz bir cilde dönüşmesi için hayati bir role sahiptir. Şimdi gelelim bakımın nasıl uygulanacağına…

 

Akneli ciltler için bakım
Akneli ciltler için bakım

Akneli Ciltler için Bakım

Aktif akneli cilde sahip olanların en çok dikkat etmesi gereken konu, aşırı yağlanma ve aşırı kurumanın üstesinden gelerek cildinin dengesini korumaktır. Bu dengeyi sağlamak için temizlik ve nemlendirme aşamalarında doğru ürünlerle, sürekli bir şekilde ve planlı zamanlarda bakım yapılmalıdır.

Cilt önce uygun bir sabun (örneğin; çay ağacı sabunu, defne sabunu), jel temizleyici ya da köpük temizleyici ile iyice temizlenmelidir. Gözaltı hariç cildin tüm bölgelerinin temizlendiğinden emin olunmalıdır. Ardından cilde uygun bir tonik (örneğin mikro soyucu tonik) ile temizlik aşaması devam ettirilmelidir.

 

Temizlik aşamasının altın kuralı bu aşamada kesinlikle cilde fazla baskı uygulamamaktır!

 

Ne kadar bastırırsam o kadar temiz olur düşüncesinden vazgeçilmelidir!  Parmakların dairesel hareketleriyle masaj yaparak ve bastırmadan temizlenmelidir. Ardından nemlendirme aşamasına geçilmelidir.

Akneli ciltler için bakım
Akneli ciltler için bakım

Cilt, sebum dengesini koruma özelliğine sahip bir ürün ile nemlendirilmelidir! Nemlendirme aşamasının altın kuralı, nemlendiriciyi uygulayacağınız parmaklarınızın nemli olmasıdır çünkü nemli parmaklarla uygulanan nemlendirici cilt tarafından hızlıca emilecektir. Bu aşamada da cilde fazla baskı uygulanmamalıdır!

 

Akneler aktif olduğu için cilde günde 2 kez bakım yapılmalıdır. Bakımın sürekli olması, en iyi sonucu almak için şarttır. Bunu kabullendikten sonra çözüme gitmeye çalışmak bu süreçte psikolojik sorunların da üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Bakımın planlı ve zamanında yapılması gerekir. İlk bakım, uyandıktan hemen sonra yapılmalıdır.

 

İkinci bakım için ise şunlara dikkat edilmelidir: Dışarı çıkılmış ve uzun süre dışarıda kalınmışsa ikinci bakım eve dönüldüğünde hiç vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Dışarı çıkılmamışsa ikinci bakım gece uyumadan hemen önce yapmalıdır.

Yorum Yazın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM